Nadkonsumpcja suplementów? "Bierze się to z głupoty"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dzień dobry TVN/rynekaptek.pl   18-09-2017, 10:28

Nadkonsumpcja suplementów? "Bierze się to z głupoty" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W legalnej sprzedaży mamy pewność, że lek zakupiony poprzez istniejącą aptekę to produkt o właściwej jakości. Wiemy co się z nim działo od momentu wytworzenia do chwili, w której trafia do rąk pacjenta – wskazała Marzena Kosim, zastępca Mazowieckiego WIF.

Marzena Kosim przypomniała w rozmowie w Dzień Dobry TVN, iż tylko w ramach aptek ogólnodostępnych czy punktów aptecznych może być prowadzona sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych:

- Jest to sprzedaż legalna, gdzie mamy pewność, że lek zakupiony poprzez istniejącą aptekę to produkt o właściwej jakości. Wiemy co się z nim działo od momentu wytworzenia do chwili, w której trafia do rąk pacjenta – zaznaczyła.

Wyjaśniła, że ściganiem nielegalnych sprzedawców leków zajmuje się policja i prokuratura. Natomiast jeżeli WIF wejdzie w posiadanie ważnych informacji, wówczas podejmuje współpracę z funkcjonariuszami. Przykładowo inspektorzy występują z policją podczas kontroli jako eksperci, gdzie wskazują, jakie produkty nie mogą być dostępne w sprzedaży wysyłkowej.

Jak wskazał z kolei prof. nadzw. dr hab. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej, innym problemem jest zjawisko nadmiernej suplementacji. Polacy częściej wolą prowadzić samoleczenie niż poprosić o poradę specjalistów:

- Przyjmują dwa razy więcej suplementów diety niż społeczność Francji i Niemiec razem wzięta. Bierze się to z głupoty i to nie jest przypadkowe określenie. Poszukiwanie w suplemencie właściwości, które naprawią nasze zdrowie jest jednym z podstawowych błędów medycznych. Suplementy nie leczą.

Zdaniem profesora, przekonanie o możliwościach leczniczych suplementów wynika prawdopodobnie z fatalniej jakości edukacji zdrowotnej. W jego ocenie, powinna zmienić się filozofia opieki medycznej. Farmaceuta powinien udzielać pierwszych podstawowych konsultacji medycznych, wskazując też, które preparaty można w chorobie danego pacjenta zastosować wspomagająco lub wyjaśnić, że takie produkty są w jego przypadku zupełnie zbędne.

Socjolog podkreślił, że 1/3 zatruć w Polsce wynika z przyjmowania leków, a nie narkotyków czy spożywania alkoholu. - Coraz częściej spotykamy się z zatruciami leków z kodeiną, które de facto działają tak samo jak pozostałe opioidy. Nadużywanie tworzą podobny mechanizm jak heroina i opium.

Marzena Kosim tłumaczyła, że najprostszym sposobem na nabywanie leków sprawdzonych, jest ich kupowanie z legalnego źródła: - Sam pacjent nie rozróżni leku oryginalnego od sfałszowanego z tego powodu, że produkty fałszywe lub podrobione produkowane są w profesjonalny sposób.

Więcej: http://dziendobry.tvn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH