Najlepiej do inwestycji firm zachęci pacjent swoim portfelem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   16-05-2017, 09:01

Najlepiej do inwestycji firm zachęci pacjent swoim portfelem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nieprawdą jest, że na medycynie nie można robić biznesu. Na ochronie zdrowia powinno się robić biznes, bo w przeciwnym razie nie będzie się rozwijała innowacja na tym rynku - mówił Wojciech Kostro, dyrektor Grupy Biznesowej Ochrona Zdrowia w 3M Poland.

- Zgadzam się z postawioną kiedyś przez ministra zdrowia tezą, że ochrona zdrowia nie jest po to, by generować zyski. Ale wszystko to, co jest dookoła służby zdrowia, w tym firmy, które na tym rynku funkcjonują, muszą generować zyski. W przeciwnym razie nie ma miejsca na innowację. A to jest rynek, który innowacji potrzebuje i który innowacjami stoi – dodał podczas sesji „Przemysł i medycyna” odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017r.).

Robert Rusak, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zwrócił uwagę z kolei na oczekiwania urzędników, które mijają się czasem z rzeczywistością oraz nierównomierne podejście do stosowania zachęt dla innowatorów przez polski rząd: - Zachęty inwestycyjne deklarowane przez władze są oczekiwane, ale jaka jest rzeczywistość? Kiedyś odbyłem rozmowę z jednym z ministrów, który zaproponował, by do Polski przyjechał przedstawiciel dużej firmy, by porozmawiać o inwestycjach. To oczywiście jest to zrobienia, ale po tej części kurtuazyjnej padną proste pytania: jakie jest prawo, czy to prawo jest stabilne, jaka jest atmosfera wokół tego biznesu.

- Trzeba również pamiętać, że inwestowanie to nie tylko R&D i zakładanie nowych fabryk, ale też kupowanie start-upów. Nasz regulator patrzy tylko na wielkie koncerny i zachęca je do postawienia fabryk i zatrudnienia ludzi. Bardzo mało daje zachęt dla rodzimych producentów  - innowatorów. Branża wyrobów medycznych jest jeszcze taką branżą, w której innowacja może powstać w przysłowiowym garażu. Po drugie, udoskonalanie wyrobów medycznych w porównaniu do branży lekowej ma inną, szybszą ścieżkę czasową – podkreślał wiceprezes POLMED-u.

Podał niedawny przykład szwajcarskiej rodzinnej firmy produkującej zastawki serca. Spółka została kupiona przez duży koncern międzynarodowy za 430 mld euro. – Obecnie wiele niemieckich start-upów jest kupowanych przez duże firmy. To pokazuje, że aktywność małych innowatorów jest wspierana przez państwo, a te projekty są potem kupowane przez duże koncerny. Finalnie innowacja jest prowadzana z korzyścią dla pacjenta.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH