Nawet nie trzeba składać wniosku, by dostawać 4512,41 zł miesięcznie. Jest jeden warunek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZUS   19-03-2021, 20:03

Nawet nie trzeba składać wniosku, by dostawać 4512,41 zł miesięcznie. Jest jeden warunek Pieniądze dla stulatków Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Osobom, które skończyły 100 lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe.

- W Zachodniopomorskiem ZUS wypłaca 129 takich wyjątkowych świadczeń. W październiku ubiegłego roku było 122 mieszkańców regionu, natomiast w 2019 r. 88, którzy pobierali świadczenie honorowe - wylicza Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W województwie zachodniopomorskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Szczecina. Druga najstarsza osoba w regionie, również kobieta, mieszka w Kołobrzegu i ma 109 lat. W sumie szczeciński ZUS wypłaca 87 świadczeń honorowych, natomiast koszalińska placówka 42.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają co miesiąc do końca swojego życia.

ZUS przypomina, że świadczenie honorowe dla stulatków ma długą historię. Pierwsze wypłacono w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której dodatek wypłacają Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wysokość świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat jest taka sama w KRUS i ZUS. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH