
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs Innoneuropharm. Firmy farmaceutycznym dostaną 160 mln zł na prace badawczo-rozwojowe.
Celem uruchomionego przez NCBR programu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora farmaceutycznego w perspektywie do 2026 roku. O granty mogły ubiegać się projekty dotyczące innowacyjnych produktów leczniczych, technologii ich wytwarzania, metod diagnostycznych i neuromedycznych, a także narzędzi wspierających badania nad produktami medycznymi.
- Stawiamy na rozwój polskich przedsiębiorstw poprzez realizację programów strategicznych wspierających branże o dużym potencjale, które mogą stanowić podstawę innowacyjnej gospodarki. Dzięki programowi sektorowemu Innoneuropharm miliony złotych zostaną przeznaczone na prace nad projektami, które mogą okazać się przełomowymi w tak dynamicznie zmieniającej się dziedzinie jak medycyna. Te środki to szansa dla polskich naukowców, nadzieja dla pacjentów i impuls dla biznesu, zachęcający do prowadzenia i rozwijania prac B+R - skomentował, cytowany w przesłanym do PAP komunikacie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
Program Innoneuropharm powołany został z inicjatywy Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny. Ten program sektorowy ma zachęcić przedsiębiorstwa do podejmowania prac badawczych, które przyczynią się do rozwoju polskiej farmacji, w tym neuromedycyny.
Dofinansowanie uzyskały m.in. prace nad produktami mającymi na celu leczenie stwardnienia zanikowego bocznego, chorób układu nerwowego czy chorób cywilizacyjnych.
W ramach konkursu wpłynęły 23 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 213 mln zł. 13 z nich zostało ocenionych pozytywnie. Większość (9 wniosków) złożyły firmy z sektora MŚP.
60 proc. przekazanych przez NCBR środków przeznaczonych zostanie na projekty realizowane w województwie mazowieckim.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych