NCBR o formule Szybkiej ścieżki: 3 mld zł w tym roku, 300 mln zł na początek 2021

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NCBR/ rynekaptek.pl   30-12-2020, 14:02

NCBR o formule Szybkiej ścieżki: 3 mld zł w tym roku, 300 mln zł na początek 2021 Do 22 grudnia br. sfinalizowano 19 umów na kwotę ponad 133 mln zł (fot. Pixabay)

Tegoroczna oferta wsparcia konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w formule "Szybkiej Ścieżki" dla przedsiębiorców i naukowców w obszarze badań i rozwoju sięgnęła w sumie blisko 3 mld zł.

W pierwszym kwartale przyszłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje ogłosić kolejny konkurs „Szybka Ścieżka”. Nie będzie w nim ograniczeń tematycznych, a na dofinansowanie innowacyjnych projektów zgłaszanych przez przedsiębiorców i naukowców przewidziano około 300 mln zł.

W największym pod względem alokacji konkursie „Szybka Ścieżka”, w którym nabór prowadzony był w pierwszej połowie roku z podziałem na cztery etapy, wpłynęły 794 wnioski.

Z kolei w konkursie w ramach "Szybkiej Ścieżki – Koronawirusy", do końca grudnia, w trzech etapach, NCBR przyjmuje w nim pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców na przeciwdziałanie szerzeniu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Na finansowanie najlepszych projektów przeznaczono ponad 200 mln zł z Funduszy Europejskich (POIR).

Do 22 grudnia br. sfinalizowano 19 umów na kwotę ponad 133 mln zł.

Czym zajmują się zespoły badawcze? Jeden z nich poszukuje innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego przydatnego w leczeniu COVID-19 oraz infekcji grypowych, inny opracowuje szkło wirusobójcze służące zwalczaniu zagrożenia epidemicznego.

Inna firma pracuje nad stworzeniem technologii wytwarzania miniaturowych urządzeń diagnostycznych do szybkiego wykrywania wirusa SARS-CoV-2 czy przygotowania powłok malarskich przerywających transmisję wirusów za pośrednictwem przedmiotów i powierzchni stałych.

Prewencyjny charakter będzie miał wysokorozdzielczy system symulacji mobilności ludności, oparty na danych geolokalizowanych i dużych, rozproszonych zbiorach danych. Jego przeznaczenie to modelowanie i predykcja rozwoju pandemii chorób zakaźnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH