NCBR o formule Szybkiej ścieżki: 3 mld zł w tym roku, 300 mln zł na początek 2021

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NCBR/ rynekaptek.pl   30-12-2020, 14:02

NCBR o formule Szybkiej ścieżki: 3 mld zł w tym roku, 300 mln zł na początek 2021 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tegoroczna oferta wsparcia konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w formule "Szybkiej Ścieżki" dla przedsiębiorców i naukowców w obszarze badań i rozwoju sięgnęła w sumie blisko 3 mld zł.

W pierwszym kwartale przyszłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje ogłosić kolejny konkurs „Szybka Ścieżka”. Nie będzie w nim ograniczeń tematycznych, a na dofinansowanie innowacyjnych projektów zgłaszanych przez przedsiębiorców i naukowców przewidziano około 300 mln zł.

W największym pod względem alokacji konkursie „Szybka Ścieżka”, w którym nabór prowadzony był w pierwszej połowie roku z podziałem na cztery etapy, wpłynęły 794 wnioski.

Z kolei w konkursie w ramach "Szybkiej Ścieżki – Koronawirusy", do końca grudnia, w trzech etapach, NCBR przyjmuje w nim pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców na przeciwdziałanie szerzeniu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Na finansowanie najlepszych projektów przeznaczono ponad 200 mln zł z Funduszy Europejskich (POIR).

Do 22 grudnia br. sfinalizowano 19 umów na kwotę ponad 133 mln zł.

Czym zajmują się zespoły badawcze? Jeden z nich poszukuje innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego przydatnego w leczeniu COVID-19 oraz infekcji grypowych, inny opracowuje szkło wirusobójcze służące zwalczaniu zagrożenia epidemicznego.

Inna firma pracuje nad stworzeniem technologii wytwarzania miniaturowych urządzeń diagnostycznych do szybkiego wykrywania wirusa SARS-CoV-2 czy przygotowania powłok malarskich przerywających transmisję wirusów za pośrednictwem przedmiotów i powierzchni stałych.

Prewencyjny charakter będzie miał wysokorozdzielczy system symulacji mobilności ludności, oparty na danych geolokalizowanych i dużych, rozproszonych zbiorach danych. Jego przeznaczenie to modelowanie i predykcja rozwoju pandemii chorób zakaźnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH