Neuca: rośnie sprzedaż marek własnych, rosną zyski

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Neuca/ rynekaptek.pl   16-03-2017, 13:07

Neuca: rośnie sprzedaż marek własnych, rosną zyski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartym kwartale ubiegłego roku udziały spółki Neuca w rynku wyniosły 29,4%, a w samym grudniu wzrosły do 29,8% - informuje firma w komunikacie.

Poprawa była w dużej mierze wynikiem umocnienia w segmencie aptek niezależnych, gdzie w ostatnim kwartale 2016 r. Grupa miała 31,7% udziałów vs. 29,5% w analogicznym okresie w 2015 roku. 

NEUCA wykazała w ubiegłym roku również wzrost marży zysku brutto ze sprzedaży. Rentowność na tym poziomie wzrosła 0,3 punktu procentowego r/r. Jednym z fundamentów zwiększającej się marży są rosnące zyski z segmentu produktów własnych. W ubiegłym roku ta część biznesu Grupy wypracowała 17,8 mln zł zysku netto, o 24% więcej niż przed rokiem. Spółka istotnie zwiększyła również sprzedaż produktów własnych do aptek. W 2016 r. wartość sprzedaży wyniosła blisko
105 mln zł, co oznacza 23% wzrost r/r.

Pozytywnie na rentowność na poziomie marży brutto ze sprzedaży zaczynają się przekładać również biznesy pacjenckie. NEUCA w ubiegłym roku znacząco zwiększyła zasięg sieci przychodni lekarskich działających pod marką Świat Zdrowia, w skład której wchodzi już 57 placówek. W ramach obszaru badań klinicznych Grupa pozyskiwała kontrakty w nowych obszarach terapeutycznych, takich jak
m.in. onkologia. Spółka istotnie wzmocniła swoje kompetencje w dziedzinie telemedycyny, rozszerzając je poprzez zakup akcji firmy Telemedycyna Polska, o opiekę telekardiologiczną.

Spółka zrealizowała w 101% prognozę wyniku finansowego, zakładającą wypracowanie w 2016 roku 110 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.

Grupa w 2016 roku zanotowała przychody na poziomie 7,08 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 2% w porównaniu do ubiegłego roku. W samym czwartym kwartale przychody wyniosły 1,85 mld zł, czyli wzrost o blisko 8%. Jednocześnie NEUCA umocniła silną pozycję w branży hurtu aptecznego z 29,8% udziałami rynkowymi w grudniu 2016 roku.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH