NFZ nie jest w stanie realizować swoich zadań

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TOK FM, NIK/ rynekaptek.pl   28-11-2017, 10:24

NFZ nie jest w stanie realizować swoich zadań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z Funduszu "praktycznie odeszło ponad 300 osób". To jest jeden oddział i nie są odejścia podstawowych pracowników, tylko osób z kierowniczych stanowisk. To byli ludzie ważni w systemie" - ocenia p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Powód? Zapowiedź likwidacji NFZ.

P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna alarmuje w audycji TOM FM, że liczba zatrudnionych w Funduszu osób jest tak niska, iż ten nie jest w stanie realizować najważniejszych zadań. Chodzi m.in. o konkursy, które powinny być realizowane w danym roku oraz o kontrolowanie świadczeniodawców.

Jako powód złej sytuacji kadrowej Jacyna wskazuje na plany likwidacji NFZ oraz istnienie na rynku instytucji, "które mają pewniejszy byt i działają w podobnym zakresie". Szef NFZ wymienia AOTMiT czy CSIOZ i wyjaśnia, że oferują one lepsze warunki płacowe.

Zapytany, co to praktycznie oznacza, opowiada, że przez 8 ostatnich lat nie było przeprowadzanych konkursów na świadczenia i okazuje się, że próba realizacji tych trudnych zadań napotyka podstawowy problem, czyli braki kadrowe. Jacyna stwierdza, że liczba zatrudnionych w NFZ osób jest tak niska, iż Fundusz nie jest w stanie przeprowadzić wszystkich tych konkursów, które powinny być realizowane w danym roku.

Prezes podkreśla, że obecnie "wykorzystane są wszystkie nadgodziny, pracownicy są przeciążeni pracą", a i tak "jest to realizowane nie tak jak być powinno". Dodaje, że są także zaniedbania w kontrolowaniu świadczeniodawców.

Na ten problem zwracała ostatnio uwagę Najwyższa Izba Kontroli.

W 2016 roku NFZ przeprowadził 3 247 kontroli świadczeniodawców, ordynacji lekarskiej oraz aptek, tj. prawie 16 proc. mniej niż w 2015 r. W ich wyniku ustalono do zwrotu środki w wysokości ponad 66 mln zł, czyli o 77 mln zł mniej niż w 2015 r. (tj. 54 proc. mniej) - wylicza NIK.

W ocenie Izby, spadek efektywności przeprowadzanych kontroli w 2016 roku są efektem zapowiadanych zmian w ochronie zdrowia i planami likwidacji NFZ oraz nieprzedstawieniem konkretnych rozwiązań przez Ministra Zdrowia w tym zakresie.

Z niepewną sytuacja Funduszu wiązała się też zwiększona rotacja pracowników, co stwarzało ryzyko dla prawidłowej realizacji zadań przez płatnika oraz utrudniało wykonywanie zadań oddziałów wojewódzkich NFZ, w szczególności w komórkach kontrolnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH