
Z Funduszu "praktycznie odeszło ponad 300 osób". To jest jeden oddział i nie są odejścia podstawowych pracowników, tylko osób z kierowniczych stanowisk. To byli ludzie ważni w systemie" - ocenia p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Powód? Zapowiedź likwidacji NFZ.
P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna alarmuje w audycji TOM FM, że liczba zatrudnionych w Funduszu osób jest tak niska, iż ten nie jest w stanie realizować najważniejszych zadań. Chodzi m.in. o konkursy, które powinny być realizowane w danym roku oraz o kontrolowanie świadczeniodawców.
Jako powód złej sytuacji kadrowej Jacyna wskazuje na plany likwidacji NFZ oraz istnienie na rynku instytucji, "które mają pewniejszy byt i działają w podobnym zakresie". Szef NFZ wymienia AOTMiT czy CSIOZ i wyjaśnia, że oferują one lepsze warunki płacowe.
Zapytany, co to praktycznie oznacza, opowiada, że przez 8 ostatnich lat nie było przeprowadzanych konkursów na świadczenia i okazuje się, że próba realizacji tych trudnych zadań napotyka podstawowy problem, czyli braki kadrowe. Jacyna stwierdza, że liczba zatrudnionych w NFZ osób jest tak niska, iż Fundusz nie jest w stanie przeprowadzić wszystkich tych konkursów, które powinny być realizowane w danym roku.
Prezes podkreśla, że obecnie "wykorzystane są wszystkie nadgodziny, pracownicy są przeciążeni pracą", a i tak "jest to realizowane nie tak jak być powinno". Dodaje, że są także zaniedbania w kontrolowaniu świadczeniodawców.
Na ten problem zwracała ostatnio uwagę Najwyższa Izba Kontroli.
W 2016 roku NFZ przeprowadził 3 247 kontroli świadczeniodawców, ordynacji lekarskiej oraz aptek, tj. prawie 16 proc. mniej niż w 2015 r. W ich wyniku ustalono do zwrotu środki w wysokości ponad 66 mln zł, czyli o 77 mln zł mniej niż w 2015 r. (tj. 54 proc. mniej) - wylicza NIK.
W ocenie Izby, spadek efektywności przeprowadzanych kontroli w 2016 roku są efektem zapowiadanych zmian w ochronie zdrowia i planami likwidacji NFZ oraz nieprzedstawieniem konkretnych rozwiązań przez Ministra Zdrowia w tym zakresie.
Z niepewną sytuacja Funduszu wiązała się też zwiększona rotacja pracowników, co stwarzało ryzyko dla prawidłowej realizacji zadań przez płatnika oraz utrudniało wykonywanie zadań oddziałów wojewódzkich NFZ, w szczególności w komórkach kontrolnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych