NFZ: więcej pieniędzy na leczenie w 2018

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-07-2017, 09:43

NFZ: więcej pieniędzy na leczenie w 2018 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leczenie szpitalne, opieka długoterminowa oraz świadczenia rehabilitacyjne - w tych obszarach w przyszłym roku zastrzyk finansowy będzie największy. Łącznie budżet NFZ na 2018 r. będzie wynosić 77,5 mld zł - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt wydatków NFZ na 2018 r., do jakiego dotarł dziennik, to być może już "jeden z ostatnich takich planów. Resort zdrowia pracuje bowiem nad likwidacją funduszu, chociaż Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział, że to projekt do realizacji na kolejną kadencję" - czytamy w artykule.

Przyszły rok zapowiada się w świetle tego projektu lepiej dla pacjentów. Do kasy NFZ dzięki wyższej ściągalności składki zdrowotnej ma wpłynąć o ponad 5,5 mld zł więcej. To o 1,7 mld zł więcej niż zakładano na ten rok - wskazuje dziennik.

Nominalnie najwięcej pieniędzy trafi do dwóch województw - mazowieckiego i śląskiego.

Wzrost będzie najbardziej zauważalny w przypadku finansowania szpitali - wzrośnie ono o prawie 15 proc. Na dalszych miejscach, jeśli chodzi o tempo nakładów, znajdą się opieka długoterminowa oraz rehabilitacja. O 5 proc. więcej środków będzie też na podstawową opiekę zdrowotną: finansowanie lekarzy rodzinnych przekroczy rekordowy poziom 10 mld zł - pisze DGP

Jak ujawnia dziennik, pogorszy się natomiast specjalistom - dostaną na leczenie znacząco, bo o 1,2 mld zł mniej. Jest to efekt rozwiązania znanego jako sieć szpitali, które zacznie obowiązywać od 1 października.

- Do tej pory co roku plan finansowy NFZ bazował raczej na zaniżonych wskaźnikach gospodarczych niż było to w rzeczywistości. I co roku ściągalność składki była lepsza niż zakładana - wskazała w wypowiedzi z "DGP" wiceszefowa Rady NFZ Małgorzata Gałązka-Sobotka. I dodała: - Oby tym razem nie okazało się, że plany przegrają z realiami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH