NFZ zapłaci farmaceucie za wsparcie pacjenta w założeniu IKP?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ   07-04-2021, 10:22

NFZ zapłaci farmaceucie za wsparcie pacjenta w założeniu IKP? Pieniadze Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Zakładanie IKP w placówkach POZ jest finansowane ze środków NFZ. Niezbędna jest zmiana legislacyjna umożliwiająca zawieranie podobnych umów z aptekami.

Raport "Opieka farmaceutyczna", którym przedstawił resort zdrowia, zakłada wdrożenie wybranych usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach.

Przewiduje też kilka rozwiązań, które usprawnią pracę systemu ochrony zdrowia, a jednocześnie zakładają wynagrodzenie farmaceutów za wykonane świadczenia.

Jednym z nich jest wsparcie w zakładaniu Internetowego Konta Pacjenta.

IKP daje pacjentowi możliwość udostępnienia wybranym zawodom medycznym wglądu do dokumentacji medycznej, na którą składają się e-recepty i e-skierowania. Dostęp do tych informacji będzie szczególnie cenny dla farmaceutów w trakcie wykonywania świadczeń opieki farmaceutycznej; m.in., pozwoli na weryfikację informacji o stosowanych aktualnie i wcześniej lekach, a w przyszłości również do innych informacji.

Pieniądze dla apteki za założenie IKP
Pacjent może dać dostęp do IKP farmaceucie lub aptece w określonym przez siebie zakresie i na określony czas.

Ze względu na istotność informacji, znajdujących się już dziś w IKP, dla sprawowania opieki farmaceutycznej, warto aby apteki mogły wspierać pacjentów w zakładaniu IKP.

Zakładanie IKP w placówkach POZ jest finansowane ze środków NFZ. Placówki, które podpiszą umowę na realizację świadczenia z NFZ funkcjonują, jako punkty potwierdzające, w których pacjenci mogą potwierdzić zgłoszenie o aktywacji.

Niezbędna jest zmiana legislacyjna umożliwiająca zawieranie podobnych umów z aptekami świadczącymi opiekę farmaceutyczną. Dzięki temu, w trakcie realizacji świadczeń opieki farmaceutycznej mogłaby następować aktywacja IKP.

Finansowane szkolenia dla farmaceutów
Innym z rozwiązań planowanych w ramach wdrażania opieki farmaceutycznej do aptek jest finansowanie szkoleń farmaceutów.

"Szkolenie farmaceutów wymaga nakładów finansowych, które do tej pory farmaceuci ponosili sami.

Ze względu na bezprecedensową w historii polskiej farmacji potrzebę szkoleń przygotowujących do wykonywania zadań opieki farmaceutycznej, Ministerstwo Zdrowia powinno zaplanować budżet, który umożliwi współfinansowanie szkoleń na zasadach podobnych do tych obowiązujących inne zawody medyczne" - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH