NIA i Polska Federacja Szpitali podpisały porozumienie o współpracy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/Rynek Aptek   26-07-2021, 11:15

NIA i Polska Federacja Szpitali podpisały porozumienie o współpracy Naczelna Izba Aptekarska i Polska Federacja Szpitali podpisały porozumienie o współpracy. Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

Naczelna Izba Aptekarska (NIA) i Polska Federacja Szpitali (PFSz) podpisały porozumienie, którego celem jest podjęcie merytorycznej współpracy w obszarze ochrony zdrowia.

  • Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska Rutkowska oraz prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski złożyli podpisy pod listem intencyjnym o współpracy obu organizacji
  • Podpisanie porozumienia to ważny krok w budowaniu partnerskiej relacji środowiska zawodowego farmaceutów i lekarzy
  • Obie organizacje mają wspierać się w przekazywaniu decydentom i menedżerom polskich szpitali informacji w zakresie wpływu farmaceutów szpitalnych i klinicznych na utrzymanie efektywności ekonomicznej placówek

Wspólne działania obu organizacji, mają skupić się przede wszystkim na rozwoju farmacji szpitalnej i prowadzeniu aktywności, które bezpośrednio wpłyną na kształt rynku.

List intencyjny został podpisany przez Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietę Piotrowską Rutkowską oraz Prezesa Polskiej Federacji Szpitali Jarosława Fedorowskiego.

Wspólne standardy i współpraca na linii farmaceuta - lekarz

Jednym z priorytetowych założeń współpracy jest dążenie obu organizacji do wypracowania propozycji zmian, które w dłuższej perspektywie czasowej, staną się podstawą dla rozwoju polskiej farmacji szpitalnej i umocnienia roli farmaceuty szpitalnego i klinicznego w systemie ochrony zdrowia.

Fundamentem dla realizacji tego założenia będą najlepsze światowe wzorce, które zostaną dostosowane do ogólnopolskich i regionalnych uwarunkowań. Jednym z kroków w tym kierunku, będzie wypracowanie standardów certyfikujących jednostki dążące do rozwoju aptek szpitalnych, które poza funkcją magazynu dla produktów leczniczych, powinny świadczyć usługi farmaceutyczne wykorzystując potencjał zawodowy pracujących w nich farmaceutów.

Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, organizacje mają wspierać się także w zakresie przekazywania decydentom, dyrektorom i menedżerom polskich szpitali, rzetelnych informacji dotyczących znaczącego wpływu farmaceutów szpitalnych i klinicznych na utrzymanie efektywności ekonomicznej placówek w Europie i na świecie. Przykłady z wielu europejskich krajów oraz zza oceanu jasno wskazują, że farmaceuta szpitalny i kliniczny to podstawowy filar sprawnie działającej jednostki, a jego praca przynosi wymierne korzyści dla systemu ochrony zdrowia.

Propagowanie szczepień

Kolejnym ważnym celem, do którego dążyć będą Naczelna Izba Aptekarska i Polska Federacja Szpitali, będzie podjęcie działań zacieśniających współpracę na linii farmaceuta-lekarz w szpitalu, która jest podstawą budowania relacji w zespołach terapeutycznych, bezpośrednio wpływając również na efektywność farmakoterapii pacjentów.

Oprócz działań ściśle związanych z rozwojem farmacji szpitalnej i klinicznej, obie organizacje podejmą również inne, wspólne aktywności. Jednym z nich jest propagowanie zainicjowanej przez PFSz akcji szczepień „Vaccinate Poland”, której głównym celem jest zaszczepienie przeciw COVID-19 jak największej liczby pacjentów.

Wzmożenie działań propagujących szczepienia populacyjne jest aktualnie szczególnie istotne, głównie ze względu na przewidywane w Polsce kolejne fale zachorowań. Innymi propagowanymi kampaniami, których organizatorem jest PFSz, będą: akcja „Rabat dla Medyka” oraz „Nie bój się Szpitala”. Podczas roku współpracy, organizacje poprowadzą także dostosowane do bieżących potrzeb działania edukacyjne.

Partnerska relacja

–Podpisanie porozumienia to ważny krok w budowaniu partnerskiej relacji środowiska zawodowego farmaceutów i lekarzy, która jest fundamentem sprawnej i efektywnie prowadzonej opieki nad pacjentem hospitalizowanym – podkreśla prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

- Decydenci, dyrektorzy i menedżerowie szpitali powinni dostrzec, że polscy farmaceuci szpitalni, którzy odpowiadają za nadzór nad produktami leczniczymi o wartości blisko 6,5 mld zł, mają wiedzę i potencjał zawodowy, który obecnie jest marginalizowany. Jedną z szans dla polskiego szpitalnictwa jest inwestycja w grupę zawodową, która – prowadząc działania z zakresu opieki farmaceutycznej, śladem europejskich i światowych wzorców – będzie stanowić integralną część zespołów medycznych i wspólnie z lekarzami zapewni pacjentom racjonalną i efektywną farmakoterapię. Podpisany list intencyjny jest kluczowy w propagowaniu tego rodzaju aktywności – dodała prezes NRA.

–Bardzo się cieszę, iż wspólnie z Naczelną Radą Aptekarską pod przewodnictwem Pani Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej będziemy popularyzować idee koordynowanej ochrony zdrowia i współpracy w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem. W wielu krajach rozwiniętych farmaceuta jest częścią zespołu klinicznego, co znacznie przyczynia się do zwiększenia jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych – wskazał prof. Jarosław J. Fedorowski, Prezes PFSz.

Dodał: - Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami organizacyjnymi związanymi z wejściem w życie nowych regulacji, m.in. dotyczących norm zatrudnienia farmaceutów w szpitalach. Dla Dyrektorów i menedżerów placówek nie będzie to proste zadanie, ale wierzymy ze wspólnie z NIA uda nam się wypracować mechanizmy sprawnej współpracy, gdyż jako PFSz chcielibyśmy zwiększenia roli farmaceuty w procesie terapeutycznym pacjenta z wykorzystaniem najlepszych możliwych praktyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH