NIA ponownie obala mity o „AdA”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LOIA/rynekaptek.pl   21-11-2017, 15:44

NIA ponownie obala mity o „AdA” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mitem okazał się zarzut mówiący o zabetonowaniu rynku i braku możliwości otwarcia nowej apteki z uwagi na wprowadzenie przez ustawę kryteriów geograficzno - demograficznych - wskazuje NIA w ponownym podsumowaniu 100 dni funkcjonowania „Apteki dla Aptekarza".

Założenia noweli „w pigułce” zostały zawarte w „Aptekarzu Polskim”.

NIA zapewnia, że obowiązująca od 25 czerwca br. regulacja jest krokiem w stronę ukształtowania rynku aptecznego na kolejne dziesięciolecia, a przyjęte rozwiązania już dziś pokazują, że obrany przez ustawodawcę kierunek okazał się słuszny.

„Ponad 15 tys. obecnie istniejących aptek dalej prowadzi swoją działalność, a dzięki utrzymującej się między nimi konkurencji ceny leków i preparatów nadal pozostają na porównywalnym poziomie” - informuje NIA.

Izba wskazuje, że ustawa w dużej mierze zatrzymała agresywną ekspansję podmiotów sieciowych, która odbywała się kosztem aptek indywidualnych

Mitem okazał się także zarzut, mówiący o zabetonowaniu rynku i braku możliwości otwarcia nowej apteki, z uwagi na wprowadzenie przez ustawę kryteriów geograficzno - demograficznych. Na mapie Polski wciąż znajduje się ok. 800 atrakcyjnych lokalizacji, w których mogą powstać nowe placówki – czytamy.

Odnośnie zarzutów o wzrost cen leków, NIA podaje dane PEX PharmaSequence, z których wynika, że we wrześniu br. ceny leków w aptekach wzrosły o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Natomiast biorąc pod uwagę obecny poziom inflacji na poziomie 2,2%, realny wzrost wyniósł zaledwie 2%.

Izba zwraca uwagę, że zmiana cen utrzymuje się zatem na poziomie z lat ubiegłych i pozostaje bez związku ze wspomnianą regulacją.

Więcej: https://www.loia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH