NIA: projekt rozporządzenia MZ to ukłon w stronę wywozowców

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ Tomasz Leleno   22-03-2021, 14:05

NIA: projekt rozporządzenia MZ to ukłon w stronę wywozowców Rzecznik NIA komentuje propozycje resortu zdrowia: otwiera kanał nielegalnego wywozu leków (fot. NIA)

Przyjęcie przepisów w obecnym kształcie ponownie otworzy kanał nielegalnego wywozu leków za granicę - komentuje projekt rozporządzenia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Nawiązuje do projektu rozporządzenia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych.

Kanał nielegalnego wywozu
W ocenie projektodawcy jest uzasadnione i konieczne, aby podmiotom takim jak np. izby wytrzeźwień, które muszą stosować produkty lecznicze, zapewnić wprost możliwość zaopatrywania się w hurtowniach farmaceutycznych. Podobna sytuacja jest np. w przypadku domów pomocy społecznej (DPS).

W opinii resortu zdrowia, takim placówkom musi zostać wprost umożliwione zaopatrywanie się bezpośrednio w hurtowniach farmaceutycznych, zwłaszcza w zakresie leków nierefundowanych, w odniesieniu do których nie jest wymagana recepta wystawiana na pacjenta.

- Projekt rozporządzenia zawiera poszerzoną listę podmiotów uprawnionych do zakupu leków dla swoich pacjentów bezpośrednio w hurtowniach farmaceutycznych. Przyjęcie przepisów w obecnym kształcie ponownie otworzy kanał nielegalnego wywozu leków za granicę - ocenia jednoznacznie Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Poprawić przepisy jak najszybciej
- Istnieje bowiem realne niebezpieczeństwo, że jak „grzyby po deszczu” znów zaczną powstawać fikcyjne podmioty (np. poradnie zdrowotne), których celem istnienia będzie zamawianie w hurtowniach znacznych ilości leków ratujących zdrowie i życie pacjentów, tylko po to, aby następnie wywodzić je za granicę - dodaje.

W jego ocenie, ta regulacja nie tylko zniweczy wieloletnie starania rządu mające na celu ograniczenie nielegalnego wywozu leków, lecz przede wszystkim cofnie nasz rynek do czasów pełnego rozkwitu tego procederu. Co więcej, umożliwi niektórym podmiotom nieograniczony dostęp do substancji służących do produkcji narkotyków (np. pseudoefedryna).

- Należy jak najszybciej poprawić te przepisy w kierunku zawężenia listy podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. W najbliższym czasie przekażemy resortowi zdrowia szczegółowe uwagi do projektu tego rozporządzenia - zapowiada.

To kompromitacja
Wcześniej głosów krytycznych pod adresem projektu nie szczędzili farmaceuci.

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: - Ktoś kto tworzył te przepisy zignorował rozporządzenie KE w sprawie serializacji, doświadczenia z wywozu leków, raporty o braku rentowności aptek. Wiele widziałem przez lata, ale takiej kompromitacji się nie spodziewałem.

- Czekam także na równoległą nowelę PF wprowadzającą nadzór inspekcji nad działalnościami leczniczymi i kary w zakresie serializacji i wywozu. Jak widać za szczelny system mamy i brakuje nam wywozu i fałszowania leków. To nie jest wpadka - to kompromitacja. Największy gniot od lat - dodał wiceszef NRA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH