"NIA wmawia społeczeństwu, jak ważną w aptece jest rola farmaceuty"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IGWPAiA/ rynekaptek.pl   13-09-2017, 11:45

"NIA wmawia społeczeństwu, jak ważną w aptece jest rola farmaceuty" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych uczestniczyli w zakulisowych spotkaniach dotyczących zawodu technika farmaceutycznego po wejściu w życie poprawek do PF - informuje Izba.

"Jak wiecie MZ prowadzi prace związane z dużą nowelizacja prawa farmaceutycznego. Główny nacisk położony jest na wzmocnienie roli farmaceuty i apteki jako placówki ochrony zdrowia. W konsekwencji wiąże się to z eliminacją techników farmaceutycznych z rynku aptecznego" - napisała IGWPAiA na stronie FB.

"Rząd wygasił już kształcenie w zawodzie TF i potajemnie rozpoczął prace nad rozporządzeniem w sprawie nowego zawodu - pomocnika farmaceuty. W tym celu odbyły się nieoficjalne konsultacje z dyrektorami niepaństwowych placówek kształcących dotychczas techników farmaceutycznych, którzy zaaprobowali pomysł nowego zawodu, bo dla nich bez znaczenia jest czy kształcą TF czy pomocnika farmaceuty, byle by kasa się im zgadzała" - dodano.

Izba ocenia, że "zamiary rządu są takie, by pomocnik farmaceuty zajmował się tylko preparatami OTC oraz wykonywał czynności pomocnicze w aptece, polegające na przyjmowaniu towaru, metkowaniu, rozkładaniu, bez możliwości realizowania recept. Do rangi pomocników mają być wcieleni z czasem technicy farmaceutyczni bez względu na fakt, że będzie to utrata praw nabytych, bowiem w argumentacji MZ stanowią dużą i poważną konkurencję dla świata farmaceutów oraz - jak twierdzi NRA - zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów z powodu braku gruntownego wykształcenia.

(...) Nie ukrywajmy, że ciężkie studia, by zostać sprzedawcą umniejszają pozycję zawodową na rynku farmaceutycznym, a dla jej podniesienia NIA przyjęła politykę absurdalnego wyimaginowanego wmawiania społeczeństwu, jak ważną w aptece jest rola farmaceuty pod hasłem "opieka farmaceutyczna". Hasło ładnie brzmi, ale nikt z MZ nie umie sprecyzować, co się składa na ową opiekę? Czytanie ulotek przy pacjencie? Doradzanie preparatów na ból głowy? A może badanie pacjenta i ordynowanie mu leków z pominięciem lekarza? - dodano w informacji.

Wobec tak jednostronnego podejścia z przywilejami tylko dla jednej grupy zawodowej, zarząd IGWPAIA podjął decyzję o organizowaniu cyklicznych, comiesięcznych protestów w obronie zawodu TF i uprawnień do realizowania leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH