Nie dla zysków z pandemii: czy firmy farmaceutyczne powinny zarabiać na szczepionkach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ PAP   11-03-2021, 12:01

Nie dla zysków z pandemii: czy firmy farmaceutyczne powinny zarabiać na szczepionkach? Posłanka chciałaby, aby wszystkie szczepionki przeciw covid były darmowe (fot. Pixabay)

Przez zachłanność firm farmaceutycznych, które nie chcą uwolnić patentów, za chwilę te szczepionki, którymi dzisiaj się szczepimy, mogą się okazać po prostu nieskuteczne - ocenia posłanka Marcelina Zawisza.

  • Powstała europejska inicjatywa obywatelska: Nie dla zysków z pandemii
  • Lewica: popieramy apel, żeby wszystkie szczepionki były darmowe
  • Marcelina Zawisza: zamiast uratować życie i zdrowie ludzi firmy farmaceutyczne chcą po prostu czerpać zysk

- Popieramy europejską inicjatywę, która ma na celu zaprzestanie czerpania zysków z pandemii przez firmy farmaceutyczne - mówiła pierwsza wiceprzewodnicząca kluby Lewicy Marcelina Zawisza. Jak podkreśliła, szczepionki przeciw COVID-19 powinny być darmowe na całym świecie.

Klub Lewicy na konferencji w Sejmie oficjalnie poparł akcję "Nie dla zysków z pandemii". Jest to europejska inicjatywa obywatelska, która zwraca się bezpośrednio do Komisji Europejskiej, aby wymóc rozwiązania legislacyjne, które pomogą w walce z pandemią na całym świecie.

Zawisza podkreśliła, że każdy chce wrócić do normalności po pandemii nie tylko w Polsce i Europie, ale też na cały świecie.

- Klub Lewicy popiera europejską inicjatywę, która ma na celu zaprzestanie czerpania zysków przez firmy farmaceutyczne z pandemii, upublicznienie wszystkich umów i dokumentów oraz wszystkich rzeczy dotyczących procesu badawczego, wszystkiego, co jest związane ze szczepionkami - zapowiedziała posłanka.

- Popieramy apel o to, żeby wszystkie szczepionki były darmowe tak, żeby każdy kraj na świecie, niezależnie od tego jaki ma poziom zadłużenia, miał możliwość uzyskać dla swoich obywateli i obywatelek gwarancję pomocy i gwarancję bezpieczeństwo, bo potrzebujemy patrzeć na ten problem globalnie - oświadczyła Zawisza.

Przypomniała, że Lewica od wielu tygodni apeluje do rządu premiera Mateusza Morawieckiego o działania ws. uwolnienia patentów na szczepionki, aby można je było produkować w Polsce.

- Przez zachłanność firm farmaceutycznych, które nie chcą uwolnić patentów, za chwilę te szczepionki, którymi dzisiaj się szczepimy, mogą się okazać po prostu nieskuteczne i to jest głupie działanie, to jest chciwe działanie, to jest bezsensowne działanie, ponieważ zamiast uratować życie i zdrowie milionów ludzi na całej planecie firmy farmaceutyczne chcą po prostu czerpać zysk - podkreśliła Zawisza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH