Nie dla zysków z pandemii: czy firmy farmaceutyczne powinny zarabiać na szczepionkach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ PAP   11-03-2021, 12:01

Nie dla zysków z pandemii: czy firmy farmaceutyczne powinny zarabiać na szczepionkach? Posłanka chciałaby, aby wszystkie szczepionki przeciw covid były darmowe Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Przez zachłanność firm farmaceutycznych, które nie chcą uwolnić patentów, za chwilę te szczepionki, którymi dzisiaj się szczepimy, mogą się okazać po prostu nieskuteczne - ocenia posłanka Marcelina Zawisza.

  • Powstała europejska inicjatywa obywatelska: Nie dla zysków z pandemii
  • Lewica: popieramy apel, żeby wszystkie szczepionki były darmowe
  • Marcelina Zawisza: zamiast uratować życie i zdrowie ludzi firmy farmaceutyczne chcą po prostu czerpać zysk

- Popieramy europejską inicjatywę, która ma na celu zaprzestanie czerpania zysków z pandemii przez firmy farmaceutyczne - mówiła pierwsza wiceprzewodnicząca kluby Lewicy Marcelina Zawisza. Jak podkreśliła, szczepionki przeciw COVID-19 powinny być darmowe na całym świecie.

Klub Lewicy na konferencji w Sejmie oficjalnie poparł akcję "Nie dla zysków z pandemii". Jest to europejska inicjatywa obywatelska, która zwraca się bezpośrednio do Komisji Europejskiej, aby wymóc rozwiązania legislacyjne, które pomogą w walce z pandemią na całym świecie.

Zawisza podkreśliła, że każdy chce wrócić do normalności po pandemii nie tylko w Polsce i Europie, ale też na cały świecie.

- Klub Lewicy popiera europejską inicjatywę, która ma na celu zaprzestanie czerpania zysków przez firmy farmaceutyczne z pandemii, upublicznienie wszystkich umów i dokumentów oraz wszystkich rzeczy dotyczących procesu badawczego, wszystkiego, co jest związane ze szczepionkami - zapowiedziała posłanka.

- Popieramy apel o to, żeby wszystkie szczepionki były darmowe tak, żeby każdy kraj na świecie, niezależnie od tego jaki ma poziom zadłużenia, miał możliwość uzyskać dla swoich obywateli i obywatelek gwarancję pomocy i gwarancję bezpieczeństwo, bo potrzebujemy patrzeć na ten problem globalnie - oświadczyła Zawisza.

Przypomniała, że Lewica od wielu tygodni apeluje do rządu premiera Mateusza Morawieckiego o działania ws. uwolnienia patentów na szczepionki, aby można je było produkować w Polsce.

- Przez zachłanność firm farmaceutycznych, które nie chcą uwolnić patentów, za chwilę te szczepionki, którymi dzisiaj się szczepimy, mogą się okazać po prostu nieskuteczne i to jest głupie działanie, to jest chciwe działanie, to jest bezsensowne działanie, ponieważ zamiast uratować życie i zdrowie milionów ludzi na całej planecie firmy farmaceutyczne chcą po prostu czerpać zysk - podkreśliła Zawisza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH