"Nie może być tak, że apteki nie będą dyżurowały, bo im się nie chce"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: waszeradiofm.pl   25-03-2021, 15:03

"Nie może być tak, że apteki nie będą dyżurowały, bo im się nie chce" Kolejny powiat z radnymi, którzy szukają siłowych rozwiązań? (fot. LJ)

"My, jako samorząd powiatowy możemy jedynie pisać wnioski do inspektoratu, ale sami nie mamy broni, aby egzekwować dyżury. I nie wszystkie apteki dyżurują".

Radni Rady Powiatu w Mogilnie postanowili walczyć z właścicielami aptek.

Wymagają stosowania się do prawa miejscowego i wypełniania obowiązku dyżurów aptek, zapewniając tym samym opiekę farmaceutyczną mieszkańcom powiatu. Podkreślają, że farmaceuta to zawód zaufania publicznego, misja, która stawia pewne warunki - czytamy w serwisie waszeradiofm.pl.

Reporterka, Sylwia Wysocka, rozmawiała z radnym powiatu mogielnickiego, Mateuszem Lisieckim. Oto co powiedział:

Ustawodawca narzucił powiatowi stosowność ustanawiania harmonogramu, aczkolwiek powiat nie ma w ręce żadnej broni jeśli chodzi o kontrolowanie tych dyżurów.

Kontrolować może wojewódzki inspektor farmaceutyczny, a także NFZ, jeśli chodzi o dostępność do środków refundowanych.

My, jako samorząd powiatowy możemy jedynie pisać wnioski do inspektoratu, ale sami nie mamy broni, aby egzekwować dyżury. I nie wszystkie apteki dyżurują.

Było zwołane specjalne spotkanie, by omówić problem. Pojawili się właściciele aptek ze Strzelna i tylko jedna z Mogilna.

Ciężko było wyjaśniać wszystkie za i przeciw. Nie może być tak, że apteki nie będą dyżurowały, bo im się nie chce.

Uchwała to rodzaj prawa miejscowego, o którym mówi nawet Konstytucja, którego trzeba przestrzegać" - podkreślił.

Radny, wraz z dwoma innymi, chodzi i sprawdza czy apteki dyżurują. Zaznaczył, że "jako samorządowiec będzie osobiście zgłaszał takie apteki do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH