Nie należy zapominać o edukowaniu personelu medycznego w zakresie szczepień ochronnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   28-09-2020, 08:01

Nie należy zapominać o edukowaniu personelu medycznego w zakresie szczepień ochronnych Szczepienia, które nie znalazły się w tzw. kalendarzu szczepień obowiązkowych może sfinansować pracodawca, ale też organizacje zrzeszające pracowników medycznych (fot. Pixabay)

Propagowanie szczepień między innymi wśród pracowników medycznych jest wspólnym obowiązkiem zarówno pracodawców, którzy powinni stwarzać odpowiednie warunki dla prowadzenia takiej profilaktyki, jak i samego personelu - mówi zaznacza prof. nadzw. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, członek Prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE.

- Z międzynarodowych doświadczeń wynika, że potrzebna jest kompleksowa strategia pozwalająca skutecznie walczyć z różnymi patogenami w szpitalach - dodaje.

Zwraca uwagę, że wbrew wielu doniesieniom medialnym, w Polsce nie brakowało dyrektorów szpitali, którzy już w styczniu i lutym zapewnili spore zapasy różnych środków ochrony indywidualnej w swoich lecznicach. Jednocześnie wskazuje, że mówiąc o ochronie pracowników medycznych przed infekcjami, nie można zapominać, że w obecnej sytuacji finansowej wiele szpitali zmuszonych jest do zaciskania pasa i podejmowania działań mających przynieść oszczędności.

Edukujmy także personel medyczny
W opinii lek. Zofii Woźnicy, pediatry kierującej przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w Biłgoraju i radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego, nie należy zapominać o edukowaniu personelu medycznego w zakresie szczepień ochronnych.

- Zapytałam niedawno zarząd województwa lubelskiego, czy - oprócz sfinansowania zakupu sprzętu oraz środków ochrony indywidualnej dla placówek medycznego podległych samorządowi wojewódzkiemu - podjęto działania umożliwiające zaszczepienie personelu szpitali marszałkowskich w naszym regionie, m.in. przeciwko grypie i pneumokokom - mówi radna województwa lubelskiego.

Otrzymała bardzo ogólną odpowiedź, w której nie było szczegółowych informacji np. o finansowaniu szczepień ze środków publicznych. - Z drugiej strony od dyrektora jednego ze szpitali marszałkowskich dowiedziałam się, że o ile zainteresowanie personelu medycznego szczepieniami przeciwko grypie w ostatnim czasie wzrosło, to chęć zaszczepienia się przeciwko zakażeniom pneumokokowym wyraziła już niewielka część pracowników tej placówki - relacjonuje pediatra.

Z perspektywy przychodni POZ
Przyznaje, że dla niej takie podejście personelu szpitala do szczepień jest dziwne i niepokojące. - Jeżeli sami lekarze nie będą przekonani, że tego rodzaju profilaktyka jest skuteczna i warto ją stosować, to jak mamy przekonywać do szczepień społeczeństwo? - pyta retorycznie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH