Nie zaszczepiłeś się? Zadzwonią w tej sprawie. Rusza akcja miliona połączeń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   25-06-2021, 13:01

Nie zaszczepiłeś się? Zadzwonią w tej sprawie. Rusza akcja miliona połączeń Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość - mówi minister zdrowia o telefonach, które będą wykonywane do osób niezaszczepionych Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Jeśli nie jesteś zaszczepiony, zadzwoni do Ciebie konsultant z infolinii zarządzanej przez NFZ. Będzie miał możliwość umówienia na szczepienie.

Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły; w najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń - powiedział w piątek, 25 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Oceniam, że w tej chwili, jeśli nie będzie żadnej mutacji, która by zmieniła tę sytuację, to przewiduję, że dzieci we wrześniu wrócą normalnie do szkoły - powiedział również szef MZ.

To będzie telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ

- Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon - przekazał Niedzielski na konferencji prasowej.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ. - Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta - tłumaczył minister.

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. - Ja przypominam, wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu Delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ona chroni w ponad 90 procentach przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty - zaznaczył.

Kwarantanna po powrocie z Chorwacji? MZ odpowiada

W środę, 23 czerwca, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; z kwarantanny zwalnia ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

Niedzielski pytany był, czy osoby wracające z Chorwacji - która należy do UE, a nie należy do strefy Schengen - będą objęte kwarantanną.

- Jeżeli chodzi o kwestię Chorwacji, to te osoby nie będą objęte kwarantanną. Chorwacja zostanie zaliczona do tych krajów, które - w skrócie oczywiście myślowym - nazywamy Schengen, tzn. też jako kraj, w którym też jest ta możliwość bycia zwolnionym z kwarantanny poprzez wykonanie szybkiego testu w ciągu tych 48 godzin - odpowiedział minister zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH