Niedzielski: łańcuch dostaw szczepionek będzie bezpieczny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-12-2020, 08:32

Niedzielski: łańcuch dostaw szczepionek będzie bezpieczny Mamy poczucie, że pandemia troszkę odpuściła, bo jeszcze niedawno mieliśmy grubo ponad 20 tys. zakażeń, ale to jest naprawdę iluzoryczne - mówi minister zdrowia (screen)

Zapewniam, że łańcuch dostaw szczepionek na koronawirusa będzie bezpieczny. Będzie on zarządzany nie tylko przez państwo polskie, ale też przez partnerów z wieloletnim doświadczeniem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, 17 grudnia, nowy pakiet obostrzeń związanych z pandemią. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. Zamknięte będą hotele, także na ruch służbowy, i stoki narciarskie, a w noc sylwestrową będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

W wieczornym programie TVP Info przekonywał, że te ograniczenia są konieczne z wielu powodów.

- Najważniejszy, to widmo pandemii i jej trzeciej fali, która może zawitać na początku nadchodzącego roku. Drugi powód to duża liczba zgonów, z którą mamy do czynienia, a kolejny to taki, że musimy się przygotować do szczepień, które nie będą mogły być realizowane w momencie eskalacji pandemii - mówił szef MZ.

Podkreślił jednocześnie, że musimy sobie zdawać sprawę, że nie jesteśmy w sytuacji komfortowej, mimo że obecny poziom mniej więcej 10 tys. nowych zakażeń dziennie może dawać takie wrażenie.

- Mamy poczucie, że pandemia troszkę odpuściła, bo jeszcze niedawno mieliśmy grubo ponad 20 tys. zakażeń, ale to jest naprawdę iluzoryczne - wskazał.

- To będą święta nietypowe, inne niż poprzednio, ale wszyscy musimy ponieść ten wysiłek i odpowiedzialność, bo nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przez te interakcje i dawanie wirusowi możliwości transmisji, obudzić się za miesiąc w świecie, w którym mamy 40 tys. zakażeń dziennie, zablokowane szpitale i uruchomione szpitale tymczasowe, które teraz mają komfort bycia zamkniętymi - przekonywał minister zdrowia.

Mówił, że ważne, aby epidemia nie eskalowała, nie poszerzała zakresu i była pod kontrolą, choćby w świetle planu szczepień, ponieważ jeśli służba zdrowia będzie musiała się skupić na leczeniu chorych, to nie będzie mogła zajmować się szczepieniami i ich organizacją.

Niedzielski zadeklarował jednocześnie, że do transportu i dystrybucji szczepionek na COVID-19 do Polski wykorzystane zostanie "wieloletnie doświadczenie firm farmaceutycznych, bo to będzie się odbywało m.in. poprzez partnerów".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH