„Niefunkcjonujący” i kosztowny system e-zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   09-08-2017, 10:39

„Niefunkcjonujący” i kosztowny system e-zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia wylicza, że by ukończyć system cyfryzacji ochrony zdrowia, który już kosztował 711 mln zł, trzeba będzie wydać jeszcze 245 mln zł. Z kolei zwiększenie nakładów na użytkowanie systemu przewidywane jest dopiero na 2025 rok.

17 sierpnia minie termin składania ofert w przetargu na dokończenie projektu budowy Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli platformy P1. To kluczowy element całego systemu eZdrowie. Jego wartość: 119, 9 mln zł - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

System, nad którym prace rozpoczęły się w 2008 r. i miały się skończyć w 2014 r., a teraz warunkowo decyzją Komisji Europejskiej przesunięto je aż na 2019 r. obarczony jest problemami wynikającymi z tych opóźnień.

Jak mówi gazecie jeden z urzędników związany z cyfryzacją, nowa ekipa zdecydowała, że zgłosi KE system jako „niefunkcjonujący” i poprosi o przedłużenie terminów: - To była jakaś metoda na wybrnięcie z kłopotów, ale równocześnie ryzyko, że wydane na sprzęt pieniądze mogą zostać utopione – opowiada.

Jak czytamy, nawet jeżeli uda się wreszcie ukończyć platformę P1, to mogą być konieczne kolejne inwestycje w serwery czy komputery.

Ministerstwo Zdrowia wylicza, że by ukończyć system, który już kosztował 711 mln zł, trzeba będzie wydać jeszcze 245 mln zł, z czego większość, bo 223 mln zł, planuje pozyskać z dotacji unijnych w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska, ale to wydatki głównie na software.

Zwiększenie nakładów na użytkowanie systemu (z 65 mln rocznie do 211 mln) przewidywane jest dopiero na 2025 r.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH