Niemieckie kasy chorych oszukane przez rosyjskich pielęgniarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Deutsche Welle/ rynekaptek.pl   31-05-2017, 12:45

Niemieckie kasy chorych oszukane przez rosyjskich pielęgniarzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kierowane w większości przez Rosjan mobilne firmy opiekuńcze oszukiwały kasy zapomóg pielęgnacyjnych na wiele milionów euro. Rozliczali się z fikcyjnych usług w zmowie z pacjentami i lekarzami - informuje Deutsche Welle.

Podejrzanych jest 230 rosyjskich firm działających w Niemczech, stwierdza się w raporcie końcowym specjalnej grupy śledczej Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA i Krajowego Urzędu Kryminalnego Nadrenii Płn.-Westfalii. Usługodawcy oszukiwali kasy zapomóg pielęgnacyjnych na wiele milionów euro. Rozliczali się z fikcyjnych usług w zmowie z pacjentami i lekarzami.

Kasy zapomogowe na skutek rozliczania fikcyjnych usług służb opiekuńczych poniosły straty ok. miliarda euro w skali roku. Rząd Niemiec przez nowelizację ustawy wyposażył już kasy chorych w dodatkowe możliwości kontroli.

Niemiecka Fundacja Ochrony Praw Pacjenta zarzuca władzom federalnym i krajowym, że zbytnio ułatwiają one działalność zorganizowanym przestępcom w branży opiekuńczej. Przewodniczący fundacji Eugen Brysch w rozmowie z agencją dpa domaga się, by zapomogi pielęgnacyjne były rozliczone elektronicznie i każdy z pacjentów przez całe życie miał przypisany tylko jeden numer ewidencyjny.

Niektóre z kas chorych, które wypłacają zapomogi pielęgnacyjne, już w maju podejrzewały oszustwa dokonywane przez firmy opiekuńcze, których kierownictwo pochodzi z byłych republik radzieckich. W przypadku aktualnie prowadzonego śledztwa, podejrzani pochodzą z Ukrainy. Kilku byłych szefów tych firm zidentyfikowano jako osoby podejrzane o płatne morderstwa.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH