Nieszczepione dziecko może wyjechać na letni obóz?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   13-06-2017, 12:47

Nieszczepione dziecko może wyjechać na letni obóz? Organizatorzy letnich wyjazdów dla dzieci coraz częściej spotykają się uczestnikami, którzy nie byli poddali obowiązkowym szczepieniom

Do organizatorów letnich wyjazdów coraz częściej zgłaszają się rodzice z dziećmi, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Organizatorzy przyznają, że nie wiedzą jak postępować w takich sytuacjach, zwłaszcza, że nie zostały w tym zakresie przygotowane jeszcze żadne wytyczne.

Wysyłanie na obozy czy kolonie dzieci nieszczepionych dla organizatora może okazać się problemem. Z jednej strony to kwestia odpowiedzialności w przypadku zakażenia, do którego może dojść przy braku szczepień, np. przy skaleczeniu. Z drugiej organizator naraża się na zarzuty dyskryminacji, gdyby odmówił zabrania dziecka na wyjazd z uwagi na brak szczepień - pisze DGP.

Jak wskazuje gazeta, wkrótce organizatorzy letniego wypoczynku będą mieć jeszcze większy problem. W ubiegłym roku od obowiązku szczepień uchyliło się 28,9 tys. osób. To trzy razy więcej niż w 2013 r., kiedy takich przypadków było 10 tysięcy. Bez wykładni MZ się nie obejdzie.

Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie potwierdza, że dotąd nie zostały przygotowane żadne wytyczne dla organizatorów, jak mają postępować w podobnych sprawach.

– Rozwiązaniem może być pobieranie od rodziców deklaracji, zgodnie z którymi w razie zagrożenia zdrowia i życia dziecka będzie można je zaszczepić – dodaje z kolei Joanna Narożniak z Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH