Nieszczepione dziecko może wyjechać na letni obóz?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   13-06-2017, 12:47

Nieszczepione dziecko może wyjechać na letni obóz? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do organizatorów letnich wyjazdów coraz częściej zgłaszają się rodzice z dziećmi, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Organizatorzy przyznają, że nie wiedzą jak postępować w takich sytuacjach, zwłaszcza, że nie zostały w tym zakresie przygotowane jeszcze żadne wytyczne.

Wysyłanie na obozy czy kolonie dzieci nieszczepionych dla organizatora może okazać się problemem. Z jednej strony to kwestia odpowiedzialności w przypadku zakażenia, do którego może dojść przy braku szczepień, np. przy skaleczeniu. Z drugiej organizator naraża się na zarzuty dyskryminacji, gdyby odmówił zabrania dziecka na wyjazd z uwagi na brak szczepień - pisze DGP.

Jak wskazuje gazeta, wkrótce organizatorzy letniego wypoczynku będą mieć jeszcze większy problem. W ubiegłym roku od obowiązku szczepień uchyliło się 28,9 tys. osób. To trzy razy więcej niż w 2013 r., kiedy takich przypadków było 10 tysięcy. Bez wykładni MZ się nie obejdzie.

Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie potwierdza, że dotąd nie zostały przygotowane żadne wytyczne dla organizatorów, jak mają postępować w podobnych sprawach.

– Rozwiązaniem może być pobieranie od rodziców deklaracji, zgodnie z którymi w razie zagrożenia zdrowia i życia dziecka będzie można je zaszczepić – dodaje z kolei Joanna Narożniak z Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH