NIK: jest problem z uśmierzaniem bólu w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIK/rynekaptek.pl   25-05-2017, 12:09

NIK: jest problem z uśmierzaniem bólu w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość skontrolowanych przez NIK szpitali nadal ani nie wprowadziła regulacji dot. leczenia bólu, ani nie dokumentuje tych procedur. Pozbawia to pacjentów gwarancji, że zachowane będzie ich prawo do leczenia bólu, odpowiednio do stopnia jego natężenia.

Badania wskazują, że w Polsce z powodu bólu przewlekłego, czyli trwającego ponad trzy miesiące, cierpi 20 proc. społeczeństwa, przy czym u części (ponad 5 proc.) jest to ból o bardzo dużym nasileniu.

W nowym raporcie NIK wskazuje, że nałożony na szpitale obowiązek leczenia i monitorowania skuteczności leczenia bólu u wszystkich pacjentów – nie tylko tych po operacjach – zwrócił uwagę na problem, ale go nie rozwiązał. 

NIK sprawdziła czy i jak stosowane są zasady zapewniające monitorowanie skuteczności leczenia bólu oraz jak odbywa się informowanie pacjentów o prawie do uśmierzania bólu.

W większości skontrolowanych szpitali - zaniedbując ustalony przez Ministra Zdrowia obowiązek - nie opracowano i nie wdrożono zasad postępowania zapewniających leczenie i monitorowanie skuteczności leczenia bólu u wszystkich pacjentów, którzy odczuwają ból, bez względu na charakter tego bólu. W części szpitali (38 proc.) nie przygotowano takiej procedury w ogóle lub opracowano ją z opóźnieniem, a w części (31 proc.) dotyczyła ona tylko pacjentów poddanych zabiegom operacyjnym.

Jak czytamy w raporcie, podstawową metodą leczenia bólu jest farmakoterapia. Pod względem liczby leków przeciwbólowych sprzedanych bez recepty Polska jest na piątym miejscu w Europie, za Wielką Brytanią i Niemcami, a przed Holandią, Włochami czy Ukrainą.

Jednocześnie wykorzystywanie silnych leków opioidowych, szczególnie skutecznych w leczeniu bólu ostrego (pooperacyjnego, pourazowego) czy bólu przewlekłego u chorych na nowotwory jest średnio pięciokrotnie rzadsze niż w Europie.

Zgodnie z powszechną opinią, opór wobec stosowania opioidów w Polsce wynika z obaw przed uzależnieniem, choć dane europejskie takiego ryzyka nie potwierdzają, jeżeli leki te są stosowane zgodnie z zaleceniami medycznymi.

Największe zużycie leków opioidowych występuje w Wielkiej Brytanii, gdzie na jedną osobę przypada prawie 100 mg tego typu preparatów, zwłaszcza oksykodonu. Na jedną osobę przypada natomiast ponad 50 mg morfiny.

Według danych opublikowanych przez NIK, w Polsce najpopularniejsza w uśmierzaniu bólu jest morfina, jednak jeden pacjent otrzymuje średnio 10 mg. tej substancji. Jest to jeden z najniższych wyników w Europie.

Morfina jest również najczęściej stosowana wśród francuskich pacjentów, natomiast to głównie oksykodon przyjmują chorzy w Niemczech, Szwecji czy Czechach.

Więcej: https://www.nik.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH