NIK kwestionuje skuteczność programów żywieniowych w szkołach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-09-2017, 15:28

NIK kwestionuje skuteczność programów żywieniowych w szkołach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NIK przeprowadził kontrolę, z której wynika, że odsetek uczniów z nadwagą i otyłością stale rośnie. Posiłki podawane w szkołach często nie spełniają norm żywieniowych, a w części sklepików szkolnych wciąż dostępne są niezdrowe produkty.

Skontrolowano też sklepiki szkolne. NIK przypomina, że od 1 września 2015 r. obowiązuje zakaz sprzedaży w nich "niezdrowych produktów". Tymczasem przeprowadzone na zlecenie NIK przez inspektorów sanitarnych kontrole asortymentu sprzedawanego w sklepikach szkolnych wykazały, że wciąż w blisko 30 proc. sklepików (w pięciu na 17 zbadanych) był on niezgodny z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia. Np. w jednym ze sklepików znajdowało się 70 produktów niespełniających wymagań rozporządzenia, w tym napoje izotoniczne.

NIK dobrze za to oceniła podejmowane przez objęte kontrolą szkoły działania edukacyjne. W szkołach prowadzone były zajęcia lekcyjne na temat zdrowego odżywiania, zajęcia praktyczne, prelekcje pielęgniarek i dietetyków przeznaczone zarówno dla uczniów, jak i rodziców, liczne konkursy, a także organizowanie wspólnych śniadań nauczycieli z uczniami i wspólne przygotowywanie posiłków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH