NIL: izby nie mają możliwości prawnej kierowania lekarzy do zwalczania epidemii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   15-10-2020, 10:01

NIL: izby nie mają możliwości prawnej kierowania lekarzy do zwalczania epidemii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odnosząc się do depeszy PAP "Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią", publikowanej w wielu mediach, zwracamy się z prośbą o nierozpowszechnianie zawartych w niej fałszywych informacji - apeluje Konwent Prezesów ORL.

Nieprawdziwe informacje przytoczono m.in. we fragmencie tekstu: „Wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. Ich apel nie spotkał się z odzewem kadry medycznej. W niektórych województwach izby nie skierowały żadnej osoby” - informują prezesi izb lekarskich.

"Faktem jest, że izby nie mają żadnej możliwości prawnej kierowania kogokolwiek do zwalczania epidemii. Takie prawo ma tylko wojewoda w ustawowo określonym zakresie. Ministerstwo Zdrowia może zwrócić się do Naczelnej Izby Lekarskiej o listę lekarzy – przez sześć miesięcy epidemii nie zrobiono tego" - dodają w piśmie.

Ponadto należy podkreślić, że oddelegowanie do pracy w innym miejscu tworzy problem braku lekarza w miejscu, gdzie dotychczas pracował. W Polsce nie ma rezerw lekarzy – jest niedobór – mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej (2,2 na tysiąc mieszkańców). Pacjenci z chorobami innymi niż COVID-19 również potrzebują opieki.

"Nie zapominajmy również, że 27% lekarzy i 44% pielęgniarek ma więcej niż 60 lat" - argumentują.

Lekarze od dawna alarmują o niewydolności systemu ochrony zdrowia, który wymaga pilnych reform. W obliczu epidemii, która jeszcze bardziej obnażyła problemy ochrony zdrowia, medycy potrzebują realnego wsparcia, a nie codziennych, nieprawdziwych, obraźliwych informacji na swój temat.

Więcej: https://nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH