NIL: skoro do szczepień mogą kwalifikować farmaceuci, to potrzebna kolejna zmiana

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL   27-04-2021, 13:02

NIL: skoro do szczepień mogą kwalifikować farmaceuci, to potrzebna kolejna zmiana Izba lekarska prponuje zmiany, by do szczepień mogli kwalifikować lekarze stażyści nie tylko w miejscu odbywania stażu Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

NRL jest co do zasady przeciwne rozszerzaniu uprawnień w zakresie kwalifikowania do szczepień przez innych specjalistów, w tym farmaceutów, ale skoro już tak się stało, to postuluje kolejną zmianę.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przygotowało stanowisko w sprawie rozszerzenia grupy osób, które mogą kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19.

"Prezydium jest co do zasady przeciwne tworzeniu wyłomów w zakresie uprawnień przypisanych dotychczas wyłącznie do zawodu lekarza, jednakże w związku z zaistniałym rozszerzaniem katalogu osób uprawnionych do kwalifikacji do szczepień, Prezydium NRL widzi konieczność działań zmierzających do umożliwienia lekarzom stażystom kwalifikacji do szczepień COVID-19 bez nadzoru lekarza posiadającego pełne prawo wykonywania zawodu i w innych miejscach niż miejsca odbywania stażu tak, jak jest to możliwe w przypadku fizjoterapeuty, farmaceuty czy diagnosty laboratoryjnego" - czytamy w komunikacie.

Propozycja zmian dla lekarzy stażystów
Prezydium NRL wskazuje, iż obecnie kwalifikację pod nadzorem lekarza mogą prowadzić nawet studenci piątego lub szóstego roku studiów na kierunku lekarskim, a więc osoby, które nie posiadają jeszcze prawa wykonywania zawodu lekarza.

"W tej sytuacji możliwość kwalifikacji do szczepienia przez lekarzy stażystów jedynie w miejscu odbywania stażu podyplomowego oraz na podstawie skierowania przez wojewodę do pracy przy zwalczaniu epidemii wydaje się ograniczać ich kompetencje bardziej, niż ma to miejsce w przypadku studentów medycyny" - ocenia NIL.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje niejako przy okazji o zmianę w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, polegającą na objęciu możliwością kwalifikacji do szczepień pod nadzorem również studentów kierunku lekarsko-dentystycznego V roku.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień
W zakresie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych oraz ustanowienie świadczenia kompensacyjnego, NRL wskazuje, iż koszty administracyjne związane z obsługą wniosków o świadczenia winien ponosić Skarb Państwa, a nie osoba, u której wystąpił NOP - wnioskująca o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego, na zasadach analogicznych jak to ma miejsce przy obsłudze świadczeń emerytalnych czy rentowych.

"Skoro bowiem mamy do czynienia ze szczepieniem obowiązkowym, a jego niewykonanie jest poddane penalizacji, to wykonanie prawnych obowiązków obywatela dorosłego czy też rodzica wobec dziecka, jakim jest poddanie się obowiązkowemu szczepieniu w wyniku którego może dojść do NOP nie może skutkować koniecznością poniesienia opłaty" - uzasadnia Rada.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH