
Umorzenie części subwencji podlegającej zwrotowi w obszarze ochrony zdrowia dostępne jest jedynie dla przedsiębiorców wykonujących działalność fizjoterapeutyczną oraz paramedyczną.
Naczelna Izba Lekarska udostępniła treść pisma otrzymanego od Polskiego Funduszu Rozwoju w odpowiedzi na apel Prezydium NRL, kierowany do Prezesa Rady Ministrów o umorzenie podmiotom wykonującym działalność leczniczą części subwencji podlegającej zwrotowi.
"Przekazana odpowiedź oraz przyjęte zasady umarzania subwencji w części podlegającej zwrotowi w odniesieniu do sektora ochrony zdrowia są zaskakujące i zatrważające" - komentuje samorząd lekarski.
Z uzyskanej odpowiedzi oraz Regulaminu ubiegania się o udział w Programie Rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” wynika, że umorzenie części subwencji podlegającej zwrotowi w obszarze ochrony zdrowia dostępne jest, przy spełnienie dodatkowych warunków, jedynie dla przedsiębiorców wykonujących działalność fizjoterapeutyczną (PKD 86.90.A) oraz paramedyczną (PKD 86.90.D).
Pod tym drugim kodem PKD mieści się działalność prowadzona w takich dziedzinach jak: irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura itp.
- Umorzenie subwencji podlegającej zwrotowi w obszarze ochrony zdrowia będzie więc możliwe tylko wobec irydologów, homeopatów, lecz nie praktyk lekarskich, dentystycznych, szpitali czy podmiotów leczniczych inne niż szpitale - informuje NIL.
Co ciekawsze, w odpowiedzi na apel Prezydium o rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą uzyskać umorzenie subwencji o podmioty wykonujące działalność leczniczą, czytamy w piśmie Polskiej Fundacji Rozwoju, że obecnie nie jest planowane rozszerzenie listy kodów PKD umożliwiających uzyskanie większego wsparcia.
- Tarcza Finansowa powyższym zakresie przewiduje zatem wsparcie dla filarów systemu ochrony zdrowia – irydologów, homeopatów. Wygląda na to, że obecna władza zamierza odbudowywać system ochrony zdrowia w oparciu o działalność paramedyczną – w jaki inny sposób wytłumaczyć objęcie możliwością zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji jedynie fizjoterapeutów i zajmujących się działalnością paramedyczną?- pytają lekarze.
Czy w ślad z takimi działaniami nie powinna nastąpić zmiana nazwy resortu na Ministerstwo Parazdrowia?
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych