
Narastająca konkurencja na rynku aptecznym powoduje, że placówki chcące utrzymać stabilną pozycję na rynku szukają sposobów na wyróżnienie się wśród konkurencji i pozyskanie stałych klientów. Popularne w tym zakresie jest stosowanie programów lojalnościowych, czy tzw. programów punktowych, dzięki którym klienci apteki chętniej korzystają z jej usług, a za dokonane zakupy są nagradzani punktami, które następnie wymieniają na nagrody.
Jedną z propozycji pozytywnego wyróżnienia się na tle konkurencji może stanowić również współpraca aptek z Ogólnopolskim Systemem Ochrony Zdrowia OSOZ, która z jednej strony niesie szereg korzyści dla samych farmaceutów, a z drugiej pozwala na wprowadzenie nowej jakości w obsłudze pacjenta.
Innowacyjność projektu
polega na wprowadzeniu formatu elektronicznej wymiany informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku opieki zdrowotnej w kraju – pacjentami, lekarzami, farmaceutami oraz wszelkimi instytucjami związanymi ze zdrowiem. Wzajemną wymianę danych umożliwia Karta Zdrowia OSOZ, którą pacjenci okazują w placówkach współpracujących z systemem, umożliwiając w ten sposób automatyczne przesyłanie informacji na anonimowe Indywidualne Konta Zdrowotne w systemie OSOZ.
W ten sposób gromadzone są informacje o zakupionych w aptece lekach, odbytej wizycie lekarskiej, wystawionych receptach, skierowaniach, czy wynikach badań laboratoryjnych. Dane te pacjenci mogą następnie udostępnić lekarzowi za pośrednictwem Internetu, posługując się kartą zdrowia w trakcie wizyty lekarskiej. To dla nich przede wszystkim wygoda jak i nowe możliwości w codziennym dbaniu o zdrowie.
Karta Zdrowia Pacjenta
w OSOZ pozwala m.in. na szybkie sprawdzanie informacji o dostępności leków we wskazanej aptece, jak też pozwala na ich rezerwację. Aby pacjenci mogli skorzystać z tej możliwości, wystarczy, że apteka uruchomi usługę w Serwisie Farmaceuty, specjalistycznym portalu przeznaczonym dla aptekarzy współpracujących z OSOZ. Na życzenie apteki pacjenci mają również możliwość poznania cen interesujących ich leków.
Dla apteki funkcjonowanie w systemie OSOZ oznacza automatyczne odbieranie aktualnych komunikatów Głównego Inspektora Farmaceutycznego w kilka minut po ich publikacji oraz pewność, że nie wydadzą pacjentom zakwestionowanych komunikatem leków, ponieważ ich sprzedaż może zostać zablokowana w systemie aptecznym. Ponadto zwiększeniu bezpieczeństwa w zakresie wydawania leków sprzyja również automatyczna kontrola interakcji i uczuleń w trakcie sprzedaży.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych