Nową siedzibą EMA jest Amsterdam

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA, PAP, LJ/rynekaptek.pl   21-11-2017, 08:27

Nową siedzibą EMA jest Amsterdam O EMA walczyło łącznie 19 miast. Wygrał Amsterdam (Fot. Archiwum)

Amsterdam wygrał głosowanie na organizację Europejskiej Agencji Leków, która przeprowadzi się z Londynu po opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Unię Europejską. To oznacza, że Warszawa przegrała rywalizację o siedzibę EMA.


Okazało się, że obok takich czynników jak m.in. sytuacja ekonomiczna kraju, opieka medyczna, możliwości zatrudnienia i edukacji dla rodzin pracowników oraz połączenia transportowe z innymi krajami UE, kolejnym kryterium, które ma decydować o wyborze lokalizacji, ma być uregulowana sprawa związków jednopłciowych.

Obawy środowiska obrońców praw osób LGBT szły w dwóch kierunkach: dotyczą bezpieczeństwa pracowników i ich rodzin oraz że ich status cywilny w niektórych krajach "nie będzie rozpoznany".

Oprócz Warszawy i Amsterdamu przyjęciem EMA były zainteresowane także: Ateny (Grecja), Barcelona (Hiszpania), Bonn (Niemcy), Bratysława (Słowacja), Bruksela (Belgia), Bukareszt (Rumunia), Kopenhaga (Dania), Dublin (Irlandia), Helsinki (Finlandia), Lille (Francja), Mediolan (Włochy), Porto (Portugalia), Sofia (Bułgaria), Sztokholm (Szwecja), Wiedeń (Austria), Zagrzeb (Chorwacja) oraz Malta.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

EMA ocenia i nadzoruje leki stosowane zarówno u ludzi,jak i u zwierząt Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency, EMA), poprzednia nazwa: Europejska Agencja Oceny Produktów Leczniczych – agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Została utworzona w 1993 roku na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 2309/93. Obecnie funkcjonuje na podstawie rozporządzenia 726/2004/WE.

Agencja zapewnia koordynację oceny i nadzoru produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych na całym terytorium Unii Europejskiej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH