
Nowoczesna zaapelowała w środę (10 maja) do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Posłowie Nowoczesnej mówili, że ustawa nosi znamiona ustawy lobbingowej.
- Chcemy zaapelować do pana prezydenta o to, aby zawetował tzw. ustawę apteka dla aptekarza, a tak na dobrą sprawę - zmianę przepisów Prawa farmaceutycznego - powiedział na konferencji w Sejmie poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.
Przekonywał, że ta ustawa jest "bardzo szkodliwa". - Przede wszystkim nosi znamiona ustawy lobbingowej, pierwotna treść tej ustawy została przygotowana poza Sejmem, pojawiła się jako projekt poselski, ale tak na dobrą sprawę żaden z posłów nie był w stanie powiedzieć czegoś na ten temat - powiedział Meysztowicz.
Mniej aptek, droższe leki?
Ustawa, jak mówił, może doprowadzić do ograniczenia dostępności leków poprzez zmniejszenie ilości aptek publicznych. Ustawa - zdaniem Meysztowicza - może doprowadzić do tego, że leki będą droższe.
- Koncerny farmaceutyczne poprzez hurtownie będą negocjować z małymi podmiotami i małymi sieciami. Wiadomo, że przy takich negocjacjach mali przegrywają, a duże sieci aptek będą miały dużo bardziej korzystne warunki - stwierdził poseł Nowoczesnej.
Ponadto, jego zdaniem, ustawa ogranicza swobodę działalności gospodarczej i budzi duże wątpliwości konstytucyjne. - Dlatego ten apel albo o zawetowanie, albo o przesłanie ustawy celem sprawdzenia do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Meysztowicz.
Dodał, że większość sejmowa w ogóle nie była zainteresowana krytycznymi opiniami nt. ustawy m.in. ze strony Biura Analiz Sejmowych. - Pomimo tego ustawa zastała przeforsowana - powiedział Meysztowicz.
Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń ocenił, że nowelizacja Prawa farmaceutycznego była procedowana w niewłaściwej komisji.
- Chcę przypomnieć, że ta ustawa, pomimo tego, że bardzo silnie wpływa na swobodę działalności gospodarczej i bardzo silnie reguluje ten rynek apteczny, była procedowana w komisji deregulacyjnej. To jest przykład hipokryzji, taka ustawa powinna być procedowana w komisji zdrowia czy też w komisji gospodarki i rozwoju, gdzie jest jej miejsce. Tylko że tam przewodniczącymi są posłowie opozycji, w związku z tym to jest kolejny przykład, jak większość rządząca traktuje opozycję - powiedział Suchoń.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych