Nowy Ład: czy w nowej strategii znajdzie się miejsce dla farmacji?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   18-02-2021, 11:02

Nowy Ład: czy w nowej strategii znajdzie się miejsce dla farmacji? Organizacje wytwórców leków apelują o odpowiednie wsparcie krajowych producentów leków Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Rząd powinien wykorzystać istniejące przewagi w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków w Polsce, która może być hubem produkcyjnym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Co jeśli przegapi taką okazję?

Firmy produkujące leki w Polsce zrzeszone Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska” i Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uwzględnienie w przygotowywanym planie "Nowy Ład" strategii budowy bezpieczeństwa lekowego Polski w oparciu o potencjał krajowego przemysłu farmaceutycznego.

Cała branża - państwowe i prywatne firmy farmaceutyczne, jako uzupełniający się ekosystem - odgrywa ważną rolę w polskiej ochronie zdrowia zapewniając pacjentom bezpieczne, skuteczne i dostępne cenowo produkty lecznicze. Obecnie krajowi producenci dostarczają około 50 proc. wszystkich refundowanych dziennych terapii, na które NFZ wydaje zaledwie 28 proc. budżetu refundacyjnego.

Sektor stanowi również filar bezpieczeństwa lekowego kraju,  gwarantuje bowiem ciągłość dostaw i stałą dostępność leków dla pacjentów.

Na listach refundacyjnych jest około 1500 leków krajowych producentów, a 137 z nich nie ma w ogóle odpowiedników. Wśród nich są leki ratujące życie, leki wchodzące w skład zestawu przeciwwstrząsowego niezbędnego w każdym punkcie szczepień, produkty stosowane podczas sztucznej wentylacji (u pacjentów pod respiratorami). Krajowi producenci są też kluczowymi producentami antybiotyków parenteralnych stosowanych w profilaktyce okołooperacyjnej.

Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym prywatnych inwestorów oraz skarbu państwa krajowy przemysł farmaceutyczny został zmodernizowany i aktualnie znajduje się w europejskiej czołówce pod względem nowoczesności bazy wytwórczej leków generycznych – stosowanych w leczeniu najczęściej występujących chorób.

Sektor wytwarza około 1 proc. PKB, pośrednio i bezpośrednio generuje około 100 tysięcy miejsc pracy. W 2019 r. eksport branży farmaceutycznej i biotechnologii wzrósł o 11% w stosunku do roku poprzedniego, a wzrost był dwukrotnie szybszy od ogółu eksportu Polski.

Produkcja wyrobów farmaceutycznych jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce. Według GUS, przemysł farmaceutyczny jest liderem innowacji produktowych, wyprzedzając produkcję komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH