Nowy Ład: czy w nowej strategii znajdzie się miejsce dla farmacji?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   18-02-2021, 11:02

Nowy Ład: czy w nowej strategii znajdzie się miejsce dla farmacji? Organizacje wytwórców leków apelują o odpowiednie wsparcie krajowych producentów leków Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Rząd powinien wykorzystać istniejące przewagi w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków w Polsce, która może być hubem produkcyjnym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Co jeśli przegapi taką okazję?

Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba jednak rozwijać konsekwentnie realizowaną rządową strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, która powinna uwzględniać możliwość wytwarzania w wielu zakładach substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek.

- Dlatego zwracamy się do Premiera RP, aby taka strategia znalazła się w "Nowym ładzie" - informują organizacje, prezentując treść listu otwartego:

"Przygotowanie Polski do nowej rzeczywistości gospodarczej w oparciu o doświadczenia z pandemii winno uwzględniać budowanie suwerenności lekowej, równie ważnej jak militarna i energetyczna.

Apelujemy o uwzględnienie w programie "Nowy Ład" roli krajowego przemysłu farmaceutycznego w zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków i wzmacnianiu naszej gospodarki. 

Przerwanie globalnych łańcuchów dostaw, braki leków w Europie, problemy z dostępnością szczepionek na COVID-19 udowodniły, że w czasach kryzysu tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do leków. Kryzys pandemiczny pokazał też, że każdy kraj UE w takiej sytuacji będzie realizował strategię zadbania o własnych obywateli w pierwszej  kolejności, a dopiero potem - solidaryzowania się z pozostałymi państwami.

Dlatego wysiłek rządu powinien koncentrować się na wykorzystaniu istniejących przewag w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków. Polska z racji swojego doświadczenia i jeszcze istniejących kompetencji nadal może być hubem produkcyjnym dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy.

Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba budować konsekwentnie realizowaną rządową strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, która powinna uwzględniać możliwość wytwarzania substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek w wielu zakładach produkcyjnych.

Branża wymaga jednak inteligentnego wsparcia na rzecz ekspansji międzynarodowej krajowych firm farmaceutycznych, a także rozwoju w Polsce sektora produkcji leków opartego zarówno na polskim, jak i międzynarodowym kapitale. Oczekujemy stworzenia warunków dla zwiększania produkcji leków w Polce.

Wierzymy, że bezpieczeństwo lekowe Polaków nie zostanie pominięte w "Nowym Ładzie", a rozwój przemysłu farmaceutycznego będzie stanowić jeden z motorów szybkiego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu'.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH