NRA o suplementach w aptece: tak, ale....

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA/ rynekaptek.pl   17-11-2016, 12:35

NRA o suplementach w aptece: tak, ale.... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NRA opowiada się za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach ogólnodostępnych. Jednak zakres dopuszczonych do obrotu w aptekach suplementów nie powinien obejmować tych, które są przedstawiane w sposób wprowadzający w błąd.

Naczelna Rada Aptekarska podkreśla, że masowe spożywanie suplementów oraz ich wpływ na stan zdrowia pacjentów powodują konieczność wprowadzenia regulacji prawnych, zapewniających uzyskanie przez pacjenta fachowej, rzetelnej i prawdziwej informacji o możliwości stosowania suplementu oraz o ewentualnych interakcjach, co jest możliwe jedynie przy wydawaniu tych produktów w aptece.

Uznając za konieczne utrzymanie w asortymencie aptek suplementów diety, NRA stoi na stanowisku, że zakres dopuszczonych do obrotu suplementów nie powinien obejmować tych, które przedstawiane są odbiorcy w sposób wprowadzający go w błąd, w szczególności w zakresie składu, jego działania lub efektów, jakie mogą być osiągnięte w związku z jego stosowaniem.

Rada uważa również, że należy znowelizować przepis karny, tj. art. 103 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w taki sposób, aby odpowiedzialność karna w części dotyczącej suplementu obejmowała nie tylko znakowanie suplementu diety w razie jego wprowadzania do obrotu, ale również nieprawidłowe znakowanie w razie prezentacji, reklamy i jego promocji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH