NRA szacuje: może powstać 300-400 nowych aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   05-10-2017, 14:32

NRA szacuje: może powstać 300-400 nowych aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakładamy, że łącznie liczba aptek w Polsce może wzrosnąć o kilkaset. To może być realnie nawet 300-400 aptek - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA. Jego zdaniem, nie sprawdziły się przewidywania dot. wzrostu cen leków czy zjawiska bezrobocia wśród farmaceutów.

Uchwalona nowelizacja prawa farmaceutycznego, która wprowadziła zmiany na rynku aptek spowodowała, że do ostatnich dni obowiązywania starego reżimu (25 czerwca), składane były wnioski o zezwolenie na prowadzenie aptek. Statystyki WIF pokazują, jak bardzo podskoczyła liczba składanych wniosków. O ile w okresie styczeń - czerwiec złożone zostały 1053, w samym czerwcu, czyli na chwilę przed zmianą prawa - 507. W lipcu - kiedy ustawa już zaczęła obowiązywać - tylko jeden.

Wiemy, ile wniosków zostało złożonych po wejściu AdA w życie. Natomiast ile realnie się otworzyło?

- W tej chwili wiemy o kilkudziesięciu aptekach. Natomiast proces otwierania apteki ze względu na dość wysokie koszty i żmudną procedurę administracyjną, bo wymogi w stosunku do aptek są bardzo wysokie, trwa często kilka miesięcy. Ile z tych wniosków już złożonych ma zawieszone postępowania, bo czeka na wykończenie lokalu, na uzyskanie wszystkich decyzji administracyjnych, nie wiemy dokładnie. Ale zakładamy, że łącznie liczba aptek w Polsce może wzrosnąć o kilkaset. To może być 300-400 aptek realnie - mówił wiceszef NRA podczas spotkania podsumowującego 100 dni "apteki dla aptekarza" (Warszawa, 5 października br.).

Dlaczego 400 nowych aptek, a nie 1000, na co wskazuje liczba wniosków?

- Bo z tych wszystkich wniosków, wiele z nich dotyczy jedynie zmiany formy prowadzenia działalności, a więc są to już istniejące apteki - wielu aptekarzy indywidualnych przekształcało się w spółkę z o.o. Po drugie, wiele z tych wniosków dotyczy "dziury w ziemi". Oznacza to, że wystarczyło złożyć pozytywną opinię sanepidu. Ale wiemy już, że kilkaset wniosków nie posiada takich opinii bądź posiada negatywną opinię sanitarną - dodał.

Walka z mitami
Jak zatem Naczelna Izba Aptekarska podsumowuje efekt wprowadzenia "apteki dla aptekarza"?

- Stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga i uspokojenie rynku, a także większa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek, czyli dostajecie przywilej, ale to nakłada na Was też ogromne obowiązki i odpowiedzialność - to główne skutki nowelizacji prawa farmaceutycznego - podsumował wiceprezes.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH