NRA wspiera producenta preparatów homeopatycznych?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   22-05-2017, 13:21

 NRA wspiera producenta preparatów homeopatycznych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mimo, że preparaty homeopatyczne mogą być wprowadzane do obrotu aptecznego, to część farmaceutów mówi o braku dowodów potwierdzających ich leczniczą skuteczność. Czy istnieją biznesowe zależności pomiędzy aptekarzami a producentami? DGP twierdzi, że tak.

„Naczelna Rada Aptekarska popiera homeopatię, która jest integralną częścią medycyny, uznaną przez Unię Europejską i Światową Organizację zdrowia” – tak się zaczyna list Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezes NRA do Pawła Wójcika, prezesa firmy Boiron, datowany na 20 kwietnia 2017 r. - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Przedsiębiorstwo Boiron jest polską odnogą największego na świecie producenta preparatów homeopatycznych – Boiron Société Anonyme.

Jak pisze gazeta, pismo reprezentantki farmaceutów, prezentujące ich stanowisko w sprawie homeopatii, wprawiło wielu aptekarzy w osłupienie, wyrażali oni swoje oburzenie zwłaszcza w mediach społecznościowych - „obciach dla środowiska, wstyd i hańba” – to jedno z takich wpisów.

DGP zastanawia fakt, dlaczego samorząd aptekarski nie wydał oficjalnego stanowiska w sprawie homeopatii, ale jedynie poinformował o nim czołowego przedsiębiorcę działającego na rynku.

Czy istnieją jakiekolwiek biznesowe zależności pomiędzy aptekarzami a spółką Boiron? DGP twierdzi, że firma wspiera samorząd aptekarski finansowo, choćby poprzez wykupywanie całostronicowych reklam swych produktów w kwartalnych biuletynach okręgowych izb aptekarskich.

Tomasz Leleno, rzecznik NRA zapytany o komentarz w tej sprawie odpowiada:

– Pismo prezes NRA było odpowiedzią na korespondencję z firmą Boiron. Do tej pory jedynie ona zwróciła się z prośbą o stanowisko w kwestii leków homeopatycznych. Żaden inny producent leków homeopatycznych nie zwrócił się do NRA z podobną prośbą – wyjaśnia.

Zaprzecza też, że istnieją jakiekolwiek powiązania biznesowe. Mówi, że firma Boiron prowadzi jedynie, jak wiele innych firm, bezpłatne szkolenia dla farmaceutów. – Szkolenia te często współorganizowane są we współpracy z przedstawicielami środowisk naukowych oraz okręgowych rad aptekarskich. W naszej ocenie są one okazją do zadawania wielu często trudnych pytań. Po uzyskaniu odpowiedzi każdy farmaceuta sam ocenia, na ile wiarygodną formą leczenia jest homeopatia – dodaje.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH