Nysa: całodobowa apteka przestaje dyżurować

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: nowinynyskie.pl, powiat.nysa.pl/ rynekaptek.pl   02-03-2021, 13:08

Nysa: całodobowa apteka przestaje dyżurować Powiat nyski jest kolejnym, w którym mieszkańcy nie kupia leku w nocy (fot. LJ)

Rozwiązaniem sytuacji braku nocnych dyżurów aptek może być zapowiedź o potencjalnej możliwości ich finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje przedstawiciel władz powiatu nyskiego.

Do takiej oceny skłoniła urzędnika sytuacja w Nysie. Całodobowa dotychczas apteka poinformowała, że zaprzestaje pracy w nocy.

W nawiązaniu do tego, starostwo poinformowało o zmianach mieszkańców:

"Od 1 lutego br. apteka z powodu sytuacji epidemiologicznej COVID-19 oraz związanych z nią braków kadrowych zmuszona jest zrezygnować z całodobowego świadczenia usług farmaceutycznych.

Apteka od 1 lutego br. do odwołania będzie czynna w godzinach 7:00 - 23.00 od poniedziałku do niedzieli oraz w dni świąteczne"

Jak posumował Tomasz Szurmak, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i polityki społecznej Powiatu Nyskiego, starosta podjął rozmowy z przedstawicielem apteki, a następnie spotkał się ze wszystkimi nyskimi aptekarzami.

- Rozwiązaniem powyższej sytuacji może być zapowiedź o potencjalnej możliwości finansowania nocnych dyżurów przez Narodowy Fundusz Zdrowia - powiedział dla serwisu nowinynyskie.pl.

Przytoczył też powody, dla których apteki rezygnują z pracy nocą: braki kadrowe, sytuacja epidemiczna oraz brak farmaceutów na rynku pracy, a szczególnie magistrów farmacji.

Już w ubiegłym roku apteka sygnalizowała problemy z pracą w trybie całodobowym. Po wybuchu pandemii na pewien czas zaprzestała pracy w tym trybie i skróciła godziny pracy. Właściciel miał problem z obsadzeniem kadry. Później wróciła do pracy w nocy.

Dyżurów nocnych nie pełnią też inne placówki z terenu powiatu nyskiego. Jest ich w sumie 46.

Zarówno przedstawiciele samorządu terytorialnego, jak i samorządu aptekarskiego, apelują o rozwiązanie problemu nocnych dyżurów aptek i podjęcie działań przez ministra zdrowia zmierzających do umożliwienia dofinansowywania nocnych dyżurów pracy aptek bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub poprzez samorząd terytorialny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH