O budowaniu pozycji apteki na rynku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   15-04-2011, 06:27

O budowaniu pozycji apteki na rynku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na tle innych europejskich państw Polacy wykazują dużą skłonność do wydawania pieniędzy na leki, także te droższe, markowe. Jak zatem zachęcić ich do wydania pieniędzy w konkretnej aptece?

Do zakupów w danej aptece skłonić może jej wnętrze, stosowanie zachęt, obsługa farmaceutyczna. Nawet mała niezależna apteka może zbudować na rynku swoją pozycję mimo pojawiających się obok podmiotów sieciowych, o czym przekonują autorzy wydanej niedawno książki „Marketingowe zarządzanie apteką”, pod redakcją profesora Henryka Mruka.

Umiejętność konkurowania

Jednym z elementów zdobywania przewagi konkurencyjnej jest budowanie pozycji apteki. Autorzy publikacji udowadniają, że lepsze efekty daje odróżnienie się od konkurencji, niż jej naśladowanie, a konkurowanie ceną jest jednym z najbardziej niebezpiecznych oraz najmniej efektywnych sposobów budowania pozycji rynkowej. Zamiast koncentrować się na obniżaniu cen, zdaniem autorów, warto skupić uwagę na poszerzaniu usług w aptece oraz zadbać o ich odpowiednią jakość.

Autorzy podkreślają znaczenie cen nieokrągłych, co jest zasadą powszechnie stosowaną w innych branżach. Ciekawym spostrzeżeniem jest skuteczność promocji cenowych. Okazuje się bowiem, że promocje, w których ceny preparatu obniża się np. o 50% są mniej skuteczne niż promocje „kupisz jeden – drugi dostajesz gratis”.

Z badań autorów książki wynika również, iż cenę, jako podstawowe kryterium wyboru leku, uznaje ledwie około 20% pacjentów. Pozostały odsetek wybiera aptekę przyjazną, w której uzyska poradę i zakupi wszystkie niezbędne preparaty.

Forma kwadratu lub koła
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH