Obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych? Niedzielski odpowiada

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-02-2021, 09:45

Obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych? Niedzielski odpowiada Minister zdrowia demetuje informację jakoby dzisiaj miało być opublikowane rozporządzenie wprowadzające obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych (fot. LJ)

Prof. Andrzej Horban zapowiedział, że minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Zapytany o to Adam Niedzielski odpowiedział jednoznacznie.

- Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany został w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy w piątek, 19 lutego, wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

Taką informację podał w TVN 24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Jednak jak zaznaczył, resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik.

- Rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których "pewnie trzeba będzie zrezygnować". Ponadto, jak dodał, trzeba też "dać wyraźny sygnał", że często noszone przyłbice "nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka".

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że "być może" tak się stanie. - Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki - zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, "dużym krokiem do przodu" byłoby zastąpienie "zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem".

Agnieszka Ziemska, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH