Obrót pozaapteczny lekami bez zmian

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   08-08-2017, 14:37

Obrót pozaapteczny lekami bez zmian Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace legislacyjne nad projektem sprzedaży leków w obrocie pozaapteczanym zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany - informuje resort zdrowia. Nie będzie "małych" opakowań zawierających leki na jedno-dwudniową kurację.

Jest to odpowiedź MZ na interpelację posłanki Ewy Malik w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych.

"W związku z napływem w ramach konsultacji publicznych licznych merytorycznych uwag do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, kwestionujących kierunek projektowanych zmian, mogących skutkować negatywnym wpływem na rynek polskich przedsiębiorców z branży obrotu hurtowego i detalicznego produktami leczniczymi przeznaczonymi do sprzedaży poza aptekami, prace legislacyjne nad projektem zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany" - odpowiada MZ.

W ocenie Ministra Zdrowia omawiana kwestia wymaga gruntownego ponownego przeanalizowania zarówno co do zasadności wprowadzenia zmian w zaproponowanym w omawianym projekcie zakresie, jak również co do kierunku tychże zmian.

"W toku prowadzonych konsultacji i uzgodnień do resortu zdrowia wpłynęły bowiem liczne uwagi przedsiębiorców zaangażowanych w obrót lekami poza aptekami, podważające co do zasady potrzebę wprowadzenia zmian dotychczasowych kryteriów. Podmioty zgłaszające uwagi podnosiły, że wejście w życie zaprojektowanych kryteriów stanowiłoby istotną przeszkodę dla zachowania ciągłości prowadzenia działalności przez licznych przedsiębiorców. Minister Zdrowia uznał tę argumentację za częściowo zasadną, gdyż korzyści jakie mógłby odnieść rynek obrotu pozaaptecznego, w tym przede wszystkim pacjenci, byłyby zdecydowanie mniejsze, aniżeli możliwe negatywne konsekwencje, jakie mogłyby dotknąć polskich drobnych przedsiębiorców" - napisano w odpowiedzi.

Ponadto - jak zauważa resort zdrowia - proponowane obniżenie dopuszczalnych w obrocie pozaaptecznym dawek leków przeciwbólowych do minimalnych umożliwiłoby pozostanie na rynku tylko części z obecnych produktów leczniczych (jednego czy dwóch producentów).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH