Obrót pozaapteczny lekami bez zmian

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   08-08-2017, 14:37

Obrót pozaapteczny lekami bez zmian Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace legislacyjne nad projektem sprzedaży leków w obrocie pozaapteczanym zostały wstrzymane, a projekt w zaproponowanym kształcie nie będzie procedowany - informuje resort zdrowia. Nie będzie "małych" opakowań zawierających leki na jedno-dwudniową kurację.


"Taki stan rzeczy wzbudził sprzeciw innych producentów leków, zaś Minister Zdrowia stał się adresatem zarzutów o zamiar ukonstytuowania stanu nierównego traktowania podmiotów. Dlatego też, Minister Zdrowia po ponownej analizie uznał, że przewidywana pierwotnie wartość dodana projektu, sprowadzająca się do ograniczenia spożywania przez społeczeństwo nadmiernej ilości leków przeciwbólowych, jest jednak wątpliwa ze względu na możliwość zażywania przez pacjentów wielu leków jednorazowo" - napisał resort.

Jednocześnie, zdaniem resortu zdrowia, za zasadne należy również uznać argumenty podnoszone przez producentów leków, odnoszące się do projektowanego obrotu tylko produktami w opakowaniach przeznaczonych na jedno lub dwudniową kurację. Leki w takich opakowaniach nie są obecnie w ogóle wytwarzane.

Zdaniem producentów, o ile ustawienie linii produkcyjnych na produkcję małych opakowań jest technicznie wykonalne, o tyle z ekonomicznego punktu widzenia – całkowicie nieuzasadnione. Nakłady finansowe, jakie zmuszeni byliby ponosić producenci w związku z produkcja małych opakowań, nie pozwoliłaby na zrównoważenie kosztów produkcji, w tym jej przeprofilowania pod kątem wielkości opakowań. W związku z tym, istnieje uzasadniona obawa, że producenci kierując się wyłącznie rachunkiem ekonomicznym nie byliby zainteresowani produkcją małych opakowań, czego konsekwencją mógłby się stać brak tych leków na rynku pozaaptecznym (co w przypadku małych miejscowości znacznie oddalonych od aptek, utrudniłoby dostęp pacjentów do leków stosowanych doraźnie, takich jak leki przeciwbólowe, na gorączkę, ból gardła czy na zgagę).

Równocześnie, wiele uwag dotyczyło zasadności wprowadzenia do sklepów leków silnie działających, takich jak leki z loperamidem czy blokery pompy protonowej. Zdaniem podmiotów zgłaszających powyższe zastrzeżenia, brak było racjonalnego wyjaśnienia dla usunięcia z projektowanego rozporządzenia leków pierwszej i drugiej linii leczenia według wytycznych gastrologicznych, przy jednoczesnym zaproponowaniu obecności w sklepach ogólnodostępnych wyłącznie leków z trzeciej linii leczenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH