Od kwietnia w Rzymie można się będzie zaszczepić w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-03-2021, 09:03

Od kwietnia w Rzymie można się będzie zaszczepić w aptece We Włoszech do akcji szczepień przeciw covid-19 włączane są apteki Fot. LJ

Włochy przygotowują się na zwiększone dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi, dzięki dopuszczeniu do obrotu preparatów firm J&J/ Janssen. Szczepienia mają się odbywać także w aptekach.

W Rzymie i całym stołecznym regionie Lacjum jako pierwszym we Włoszech szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą być prowadzone od kwietnia także w aptekach - poinformował o tym dziennik "Il Messaggero". To efekt wstępnego porozumienia regionu z 1500 aptekami.

Na mocy umowy, która jest obecnie finalizowana, w przyszłym miesiącu w aptekach w Wiecznym Mieście i okolicach rozpoczną się bezpłatne, jak wszędzie szczepienia osób w wieku od 50 do 55 lat. Celem tej strategii, mającej na celu przyspieszenie szczepień, jest podawanie 12 tysięcy dawek dziennie.

- Opracowujemy szczegóły dokumentu z aptekami w sprawie podawania szczepionki w tej grupie wiekowej dla osób bez komplikacji zdrowotnych. Można będzie zacząć już od kwietnia - powiedział cytowany przez gazetę szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D'Amato.

Wszystko zależy od tempa dostaw szczepionek i dopuszczenia preparatów następnych koncernów najpierw przez europejską, a potem przez włoską Agencję Leków. Obecnie trwa oczekiwania na zatwierdzenie szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jak podkreśla "Il Messaggero", pierwsze fiolki mogłyby dotrzeć do Rzymu właśnie w kwietniu.

Władze Lacjum chcą, wyjaśnia dziennik, być gotowe na moment zwiększenia liczby dostępnych preparatów i dlatego już rozmawiają z organizacjami właścicieli aptek na temat rozszerzenia kampanii szczepień.

W lutym 2021 roku Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o wpłynięciu wniosku o wydanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowywanej przez firmę Janssen-Cilag International N.V.

Szacuje się, że opinia dotycząca szczepionki firmy Janssen mogłaby zostać podana do wiadomości w połowie marca br. Warunkiem jest jednak przedłożenie EMA wystarczająco kompleksowych i rzetelnych danych dotyczących preparatu. 

Jeśli EMA stwierdzi, że korzyści wynikające ze stosowania preparatu przewyższają ryzyko stosowania szczepionki, zaleci przyznanie CMA. Wówczas Komisja Europejska w przeciągu kilku dni podejmie decyzję o przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu ważnego we wszystkich państwach członkowskich UE i EOG.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Janssen została opracowana w oparciu o adenowirusa, zmodyfikowanego tak, aby zawierał gen wytwarzający białko S (spike protein), znajdujące się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 i umożliwiające wirusowi przenikanie do komórek organizmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH