Odliczenia wydatków na leki z zaświadczeniem od specjalisty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   18-05-2017, 10:43

Odliczenia wydatków na leki z zaświadczeniem od specjalisty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady korzystania z ulgi rehabilitacyjnej na zakup leków w odpowiedzi na interpelację posła PiS Marka Polaka - pisze Rzeczpospolita.

Ministerstwo Finansów wskazało, że ulga przysługuje niepełnosprawnym oraz podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT niepełnosprawny może odliczyć wydatki na leki ponad 100 zł miesięcznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że powinni je stosować stale lub okresowo. Potwierdzają to m.in. kopie recept lub karty leczenia.

Zdarza się, że podatnicy muszą zwracać ulgę po latach, gdyż fiskus kwestionuje w trakcie kontroli prawo do odliczenia. Wówczas okazuje się, że nie wystarczą faktury potwierdzające zakup leków. Kontrolerzy żądają od podatnika, by przedstawił zaświadczenie od lekarza, że musi stosować określone specyfiki.

Jak podaje gazeta, lekarze odmawiają jednak ich wystawiania i argumentują, że wystawione recepty i otrzymane na ich podstawie faktury stanowią wystarczające potwierdzenie. W takich sytuacjach fiskus nakazuje pacjentom zwrot ulgi za pięć ostatnich lat.

Problem polega na tym, że przepisy ustawy o PIT nie określają jednak, w jaki sposób dokumentować fakt stwierdzenia przez lekarza specjalistę obowiązku przyjmowania leków.

– Ocena, czy stosowanie wynikających z faktur leków (stałe lub czasowe) zostało zalecone przez lekarza specjalistę, następuje, zgodnie z art. 180 ordynacji podatkowej, na podstawie wszelkich dowodów przedstawionych przez podatnika – wyjaśnił wiceminister finansów Paweł Gruza.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH