Odmrożenie gospodarki przyspiesza: jakie zmiany?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rynek Zdrowia   12-05-2021, 14:24

Odmrożenie gospodarki przyspiesza: jakie zmiany? Celem spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim było omówienie planu dla chorób rzadkich Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Niektóre instytucje i podmioty będą mogły otworzyć się 8 dni wcześniej niż planowano.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej transmitowanej z Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka", gdzie w środę (12 maja) otwierano Centrum Chorób Rzadkich zaznaczył, że zostały podjęte decyzje dotyczące dodatkowego finansowania dla chorób rzadkich.

- Wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zdecydowaliśmy, że będą też odpowiednie procedury po to, żeby móc pomagać dzieciom, cierpiącym na choroby rzadkie i ultrarzadkie - podkreślił premier Morawiecki.

Zaznaczył też, że chciałby podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy leczą w CZD choroby rzadkie. - Cieszę się, że proces konsultacji Planu dla Chorób Rzadkich udało się domknąć. To jest zasługa ministra Niedzielskiego. Już wkrótce będziemy mieli przyjęcie wszystkich dokumentów  - zaznaczył premier.

Szybsze odmrażanie gospodarki - o osiem dni

- Zdecydowaliśmy z ministrem i Radą Medyczną dokonać korekt związanych z planem na maj, który obecnie obowiązuje. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na dzień 21 maja. Chodzi o to, żeby w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać.

- Zdecydowaliśmy też o jeden dzień, na 28 maja z dnia 29 maja przyspieszyć otwarcie branży sportowej, kluby fitness będą mogły w reżimie sanitarnym być uruchamiane - wyjaśnił premier.

Zaapelował jednak o ostrożne korzystanie z tego powrotu do normalności. - Dane z ostatnich dni pokazują, że ten wirus cały czas jest groźny. Krzywa osób zaszczepionych rośnie, krzywa zakażeń spada ale widać cały czas jak groźny jest ten wirus. Myśląc o jesieni, chcę zaapelować żeby aby uniknąć jesiennej fali zachorowań szczepienia muszą iść jak najszybciej.

5 tys. złotych w czerwcu dla personelu niemedycznego 

Premier poinformował też, że została podjęta również decyzja o wsparciu finansowym dla części personelu niemedycznego. - Chodzi tu o panie salowe, noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego i wszystkich którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze covidowym. Im wszystkim zostanie przekazany jednorazowy dodatek w wysokości 5 tys. zł. Niech to będzie ważny ukłon w stronę tego personelu - wyjaśnił premier Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH