Odnotowano nagły wzrost zachorowań na salmonellę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   21-11-2017, 12:22

Odnotowano nagły wzrost zachorowań na salmonellę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2016 roku odnotowano ponad 10 tys. przypadków salmonellozy, to o 15,8 procent więcej niż rok wcześniej. W tym roku zachorowalność na salmonellę stale wzrasta, co ma też przełożenie na liczbę zgonów.

Liczba przypadków salmonellozy rosła już od 2014 r., w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2007 r. przekroczyła wstydliwą barierę 10 tys. rocznie – podaje portal „Rzeczpospolitej”.

W tym roku liczba zachorowań mimo wysokiej bazy odniesienia nadal się zwiększa. Licząc rok do roku, bo do końca października br. odnotowano 8644 przypadki, o 168 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym roku bakterie salmonelli doprowadziły do śmierci już 13 osób.

Obecnie licząc od 2013 r., kiedy nastąpiła zmiana trendu, liczba zachorowań jest wyższa o 35 procent. Zaalarmowało to Instytut Ochrony Praw Konsumentów, który interweniował w ministerstwach zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

– Liczba zachorowań rośnie z roku na rok, przez co salmonelloza stanowi coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu żywnością, a tym samym zdrowia Polaków - mówi Klaudia Anioł, prezes Fundacji Instytutu Ochrony Praw Konsumentów. Powołuje się przy tym na dane otrzymane z Ministerstwa Zdrowia.

W jej ocenie, fakt ten zdaje się być bagatelizowany przez urzędników, zwłaszcza z Ministerstwa Rolnictwa. - Niesłusznie, bo salmonelloza może być bardzo niebezpieczna, czego dowodem jest to, że znów zbiera, i to coraz większe, śmiertelne żniwo – wskazuje.

Więcej: www.rp.p.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH