OF w szpitalu? Zacznijmy od przebywania farmaceuty na oddziałach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA   28-05-2021, 14:01

OF w szpitalu? Zacznijmy od przebywania farmaceuty na oddziałach Ministerstwo Zdrowia nareszcie zrozumiało, że farmaceuci w szpitalu są niezwykle potrzebni, co potwierdza fakt uchwalenia ustawy o zawodzie farmaceuty, która daje dużo możliwości Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Jak implementować opiekę farmaceutyczną w szpitalach? Od czego trzeba zacząć? - opowiada dr n. farm. Krystyna Chmal-Jagiełło, krajowa konsultant ds. farmacji szpitalnej.

- Nowoczesna, odpowiednio wyposażona apteka szpitalna ma duży wpływ na efektywność kosztową i jakość farmakoterapii w szpitalu. Wpływa również na optymalizację gospodarki lekiem, co pozwala obniżyć koszty leczenia szpitalnego nawet o 30 procent” - mówi dr n. farm.Krystyna Chmal-Jagiełło w rozmowie z mgr farm. Aliną Górecką, szefową Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Wywiad ukazał się w nr 1(14) styczeń-marzec 2021 "Farmacji Wielkopolskiej".

Minimalne normy zatrudnienia

- Najważniejsza regulacja, którą udało mi się przeforsować i wprowadzić do ustawy o zawodzie farmaceuty, dotyczy minimalnych norm zatrudnienia farmaceutów w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej. W tych pierwszych – oprócz kierownika apteki ze specjalizacją z farmacji szpitalnej lub klinicznej – powinien być zatrudniony przynajmniej jeden farmaceuta na każde 100 łóżek. W działach farmacji szpitalnej ma to być jeden farmaceuta na 50 łóżek - przypomina konsultant.

Pierwsze doświadczenia z gospodarki lekiem dr Chmal-Jagiełło nabyła w Stanach Zjednoczonych.

Zacznijmy od przebywania farmaceutów na oddziałach

- Tam odbyłam roczny kurs i tam też w latach 90. po raz pierwszy zetknęłam się z opieką farmaceutyczną w szpitalu. Pierwszy kurs w Polsce z opieki farmaceutycznej odbył się w Krakowie w roku 1998. Zorganizowany został przez farmaceutów szpitalnych ze Szkocji. Z tego wniosek, że opieka farmaceutyczna w aptekach szpitalnych w Europie funkcjonowała od dawna.

Od czego trzeba zacząć? - Od przebywania farmaceutów na oddziałach, chociaż niektórych, tam, gdzie opieka farmaceuty nad pacjentem jest najbardziej potrzebna, na przykład na oddziałach onkologicznych. W ten sposób zaczynałam wprowadzać farmację kliniczną w szpitalach, w których pracowałam. To była nie tylko współpraca z lekarzem i pomoc w ustawianiu farmakoterapii, ale również rozmowa z pacjentem.

Pozycja w szpitalu zależy od samych farmaceutów

- Mam wrażenie, że Ministerstwo Zdrowia nareszcie zrozumiało, że farmaceuci w szpitalu są niezwykle potrzebni, co potwierdza fakt uchwalenia ustawy o zawodzie farmaceuty, która daje nam dużo możliwości.

- Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski zapewnia: "Tym razem zrobimy więcej dla aptek szpitalnych i dla zdrowia naszych pacjentów". Czy jednak wykorzystamy tę ustawę i jaką będziemy mieć pozycję w szpitalu, zależy w dużej mierze od nas samych - farmaceutów szpitalnych - dodała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH