Olsztyn: lekarze poza akcją „Lekarze Kobietom”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: olsztyn.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   30-08-2017, 13:12

Olsztyn: lekarze poza akcją „Lekarze Kobietom” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Olsztyn obok Rzeszowa to kolejne miasto wojewódzkie, w którym żaden lekarz nie zadeklarował udziału w akcji "Lekarze kobietom" - podaje oddział Gazety Wyborczej w Olsztynie.

Z końcem lipca wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki "dzień po", można w Polsce kupić jedynie na receptę. Wypisać ją może każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Niektórzy jednak odmawiają, powołując się na tzw. klauzulę sumienia - pisze gazeta.

W tej sytuacji kobiety nierzadko zostają pozbawione dostępu do sprzedawanej wcześnie bez recepty pigułki EllaOne, której stosowanie jej określane jest jako antykoncepcja awaryjna.

Ogólnopolska inicjatywa ''Lekarze kobietom'' powstała w odpowiedzi na tę sytuację. Lekarze chcąc pomóc potrzebującym, za darmo lub symboliczną złotówkę wypisują receptę.

Na stronie internetowej www.lekarzekobietom.pl jest mapa informująca o miejscowościach, w których przyjmują lekarze popierający tę inicjatywę. Jednak wciąż są na niej białe plamy. Olsztyn obok Rzeszowa jest jednym z dwóch miast wojewódzkich, w którym żaden lekarz nie zadeklarował pomocy kobietom.

Więcej: www.olsztyn.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH