OPZG: umożliwić farmaceutom realizację szczepień p/ grypie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OPZG/ rynekaptek.pl   15-12-2020, 08:32

OPZG: umożliwić farmaceutom realizację szczepień p/ grypie OPZG: rekomendujemy wprowadzenie rozwiązań, które udrożnią system szczepień zarówno przeciw COVID-19, jak i przeciw grypie (fot. Pixabay)

15 grudnia rząd ma przyjąć dokument określający zasady Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W ramach konsultacji zgłosiliśmy uwagi dotyczące m.in. kwalifikowania do szczepień przez pielęgniarki oraz szczepień przeciw grypie w aptekach - informuje OPZG.

Jednym z podstawowych rozwiązań jest rozszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych o możliwość wykonywania badań kwalifikacyjnych do szczepień dorosłych. To znacząco skróci ścieżkę pacjenta do szczepienia, odciąży lekarzy, a przez to udrożni system opieki zdrowotnej przeznaczony do walki i profilaktyki COVID-19. Nie ma żadnego powodu by lekarze kwalifikowali wszystkich do szczepień, ich aktywność powinna zostać ograniczona tylko do przypadków wątpliwych. Pielęgniarki,
dzięki dogłębnej wiedzy zdobytej podczas kształcenia zawodowego, są w pełni przygotowane do przeprowadzania badania kwalifikującego do szczepienia, jednak na ten moment nie mają do tego uprawnień. Obecnie jedynie lekarz może zakwalifikować pacjenta do szczepienia, które następnie może wykonać lekarz lub pielęgniarka.

Nie mniej istotnym sposobem jest umożliwienie realizacji szczepień przeciw grypie przez farmaceutów. Opieka farmaceutyczna, w ramach której wykwalifikowani farmaceuci mogą wspomóc proces leczenia, koordynując prawidłowy przebieg farmakoterapii może znacznie usprawnić system ochrony zdrowia. Umożliwienie farmaceutom realizacji szczepień przeciw grypie znacząco odciążyłoby system opieki zdrowotnej w czasie jesiennej kumulacji jednoczasowych szczepień przeciw COVID-19 i grypie. A to może okazać się kluczowe dla skutecznego wdrożenia strategii szczepień przeciw COVID-19.

Więcej: http://opzg.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH