Organizacje pacjenckie łączą siły

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   06-06-2017, 12:09

Organizacje pacjenckie łączą siły Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele organizacji pacjentów postanowili utworzyć silną, ogólnopolską, organizację parasolową integrującą działania na rzecz pacjenta w systemie ochrony zdrowia, zrzeszającą stowarzyszenia oraz fundacje działające na poziomie regionalnym i krajowym.

Będąc otwartymi na współpracę partnerską z innymi środowiskami, działając dla wzmocnienia poczucia tożsamości środowiska pacjentów i widząc potrzebę silniejszej jego reprezentacji, zwłaszcza wobec administracji publicznej, 7 organizacji pacjentów ustanowiło Polską Unię Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”.

Działania Unii będą oparte na konstytucyjnych zasadach pomocniczości i dialogu społecznego oraz współdziałaniu, otwartości, solidarności i wzajemnym wspieraniu związków, stowarzyszeń, federacji, fundacji i innych organizacji pacjentów.

- W trosce o dobro pacjentów w Polsce, pragniemy kształtować sprzyjające postawy społeczne wobec organizacji pacjentów, budować ich rzetelny wizerunek, być jednym z rzeczników środowiska pacjentów, wzmacniać porozumienia branżowe, regionalne i międzynarodowe, opiniować prawodawstwo oraz być inicjatorem zmian legislacyjnych – informuje Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Unii.

Idea powołania Unii zrodziła się ze spontanicznego, nieformalnego ruchu organizacji pacjentów z różnych dziedzin zdrowia skupionego wokół projektu „Obywatele dla Zdrowia” realizowanego od 2015 r. Integracja środowiska pacjentów jest odpowiedzią na trudną sytuacją w systemie ochrony zdrowia i niewystarczające uwzględnienie głosu pacjentów w debacie na rzecz zmian w obszarze opieki zdrowotnej.

Polska Unia Organizacji Pacjentów "Obywatele dla Zdrowia" została powołana przez siedem organizacji pacjentów:

Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych,
Federację Stowarzyszeń "Amazonki",
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
Fundację Urszuli Jaworskiej,
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się Razem",
Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO,
Fundację Parkinsona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH