
W 2009 roku Polacy wydali na leki ponad 26 mld zł. To o 8,9 proc. więcej w porównaniu do 2008 roku.
Kwota ta obejmuje całkowite obroty aptek, czyli sprzedaż indywidualną i dla placówek medycznych.
Ponad 18 proc. wydatków przeznaczonych zostało na leki używane na przewód pokarmowy i metabolizm – pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.
Motorem napędowym sprzedaży aptecznej była sprzedaż leków OTC, która w stosunku do poprzedniego roku wzrosła blisko o 14 procent i wyniosła blisko 9,25 mld złotych.
Wzrost odnotowano również wśród sprzedaży recept refundowanych oraz pełnopłatnych, odpowiednio o 4,9 proc. i 6,7 proc. w porównaniu z rokiem 2008.
– Spośród wszystkich grup leków największy wzrost udziału procentowego w całości obrotu lekami w aptekach zanotowały leki na układ oddechowy – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.
Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów pod względem grupy terapeutycznej, najbardziej wzrosła sprzedaż leków przeciwwirusowych do stosowania wewnętrznego – wzrost o 67 proc. oraz leków immunostymulujących o 50 proc., natomiast największe spadki zanotowano w przypadku środków anabolicznych – 22 proc. i leków przeciwwymiotnych – 14 procent.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych