OSOZ: apteki sprzedały w 2009 roku leki o wartości 26 mld zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   11-02-2010, 12:27

OSOZ: apteki sprzedały w 2009 roku leki o wartości 26 mld zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2009 roku Polacy wydali na leki ponad 26 mld zł. To o 8,9 proc. więcej w porównaniu do 2008 roku.

Kwota ta obejmuje całkowite obroty aptek, czyli sprzedaż indywidualną i dla placówek medycznych.

Ponad 18 proc. wydatków przeznaczonych zostało na leki używane na przewód pokarmowy i metabolizm – pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.

Motorem napędowym sprzedaży aptecznej była sprzedaż leków OTC, która w stosunku do poprzedniego roku wzrosła blisko o 14 procent i wyniosła blisko 9,25 mld złotych.

Wzrost odnotowano również wśród sprzedaży recept refundowanych oraz pełnopłatnych, odpowiednio o 4,9 proc. i 6,7 proc. w porównaniu z rokiem 2008.

– Spośród wszystkich grup leków największy wzrost udziału procentowego w całości obrotu lekami w aptekach zanotowały leki na układ oddechowy – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów pod względem grupy terapeutycznej, najbardziej wzrosła sprzedaż leków przeciwwirusowych do stosowania wewnętrznego – wzrost o 67 proc. oraz leków immunostymulujących o 50 proc., natomiast największe spadki zanotowano w przypadku środków anabolicznych – 22 proc. i leków przeciwwymiotnych – 14 procent.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH