OSOZ: szacowane obroty aptek w 2010 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Łukasz Stopa, KAMSOFT S.A.   10-02-2010, 12:35

Mamy już za sobą pierwszy miesiąc 2010 roku, który - pod względem obrotów aptek - był zdecydowanie słabszy w porównaniu do ubiegłego roku. W styczniu obrót średniej apteki był niższy od ubiegłorocznego o 15,5 tys. zł i wyniósł 158,5 tys. zł - wynika z raportu przygotowanego przez specjalistów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ).

Główną przyczyną spadków była kwestia grypy... Już w grudniu informowaliśmy, iż przyspieszona (względem ubiegłego roku) epidemia grypy może się odbić na obrotach aptek w styczniu i tak się właśnie stało.

Zdaniem analityków OSOZ, z punktu widzenia okresowości sprzedaży lepsze byłoby porównywanie danych nie w trybie roku kalendarzowego, ale w trybie uwzględniającym pełne okresy zachorowalności na kluczowe choroby. Oczywiście nie jest powiedziane, że jeszcze w tym roku nie będziemy mieli takiego szczytu zachorowalności – może jeszcze w bieżącym „sezonie chorobowym” wystąpić skok zachorowalności (w marcu).

Jednak nie możemy również wykluczyć, że w przyszłym sezonie grypowym ponownie nastąpi przesunięcie szczytu zachorowań – tym razem z listopada na styczeń i wówczas 2010 rok będzie miał niższe od przewidywanych obroty na rynku farmaceutycznym.

Według obliczonych na 2010 rok prognoz, średnia apteka zanotuje roczny obrót na poziomie 2,062 mln zł, co będzie oznaczało wzrost w stosunku do 2009 roku o 7,3%. Całkowita wartość sprzedaży w aptekach otwartych w 2010 roku wyniesie 27,5 mld zł – kwota ta będzie wyższa o 5,6% w stosunku do ubiegłego roku.

Miesięczny obrót statystycznej polskiej apteki w marcu 2010 r. może sięgnąć ponad 180 tys. zł, a w grudniu br. – ok. 190 tys. zł.

Oczywiście są to dane prognozowane i nie uwzględniają pojawienia się nagłych zakupów wynikających z trudnych do przewidzenia zjawisk.

W styczniu 2010 r. pacjent w aptece dokonał zakupów za kwotę 44,27 zł, co stanowiło spadek w porównaniu do grudnia o 3,2%, ale w stosunku do stycznia ubiegłego roku było kwotą wyższą o 10,4%. Z kwoty tej 30,67 zł to zapłata pacjenta – pozostałą kwotę tzn. 13,60 zł, dopłacił refundator.

Więcej informacji oraz szczegółowe analizy – w czasopiśmie OSOZ: www.osoz.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH