Ośrodek Koordynacji Badań Klinicznych w ŚCO

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RRX/ rynekaptek.pl   10-04-2017, 12:22

Ośrodek Koordynacji Badań Klinicznych w ŚCO Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozpoczął działalność Ośrodek Koordynacji Badań Klinicznych. Nowa jednostka będzie nadzorować przepływ informacji i dokumentów w ramach badań prowadzonych w klinikach ŚCO, przejmie obowiązki związane z procesem negocjacyjnym, wdrażaniem badań klinicznych i archiwizacją dokumentacji badawczej.

W klinikach ŚCO prowadzonych jest obecnie kilkanaście różnych projektów badawczych - między innymi w endokrynologii, raku piersi, jajnika, pęcherza moczowego, płuca, jelita grubego i nowotworach hematologicznych.

- Taki ośrodek jest potrzebny, bo medycyna rozwija się nie tylko w kierunku diagnostyki, ale również w zakresie propozycji terapeutycznych. Aby mieć pewność, że propozycje producentów leków są skuteczne, prowadzone są badania kliniczne. Przy kwalifikacji projektu bierzemy pod uwagę, jakie przyniesie korzyści dla pacjentów, a także jak dużą pulę pacjentów obejmie - wyjaśnia doktor Piotr Matuszewski, kierownik Ośrodka Koordynacji Badań Klinicznych w ŚCO.

Obecnie ŚCO prowadzi projekty kliniczne w endokrynologii, raku piersi, raku jelita grubego, raku pęcherza moczowego, raku jajnika, raku płuca, nowotworach hematologicznych. Świętokrzyskie Centrum bierze też udział w badaniach III i IV fazy, których celem jest wykorzystanie w schematach terapeutycznych leków o zbadanej wcześniej skuteczności klinicznej.

- Wyniki takich badań w dużej mierze warunkują dalszy sposób postępowania w konkretnej jednostce chorobowej. W onkologii ma to szczególne znaczenie, bo nie mamy czasu do stracenia. Im szybciej pacjent dostanie terapię celowaną, indywidualnie dobraną, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie - tłumaczy kierownik ośrodka.

Niektóre z prowadzonych w ŚCO badań są poświęcone terapiom wcześniej niestosowanym. - Należy liczyć się z tym, że leki skuteczne w jednej gałęzi onkologii, mogą okazać się skuteczne w innych jednostkach chorobowych, w których nie były wcześniej rozważane - mówi dr Matuszewski.

Zauważa, że korzystają na tym przede wszystkim chorzy, u których standardowe terapie nie przynoszą spodziewanych efektów

Prowadzenie badań klinicznych stwarza szpitalowi nie tylko możliwość zbierania nowych doświadczeń i kontakt z nowymi terapiami. Udział w kolejnych projektach badawczych umacnia pozycję szpitala i daje gwarancję, że najnowocześniejsze propozycje dotyczące nowych leków nie ominą tego ośrodka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH